26/03/2019

Yüzmenin Tarihçesi ve Bizim Tarihe Katkımız

Veysel KOÇ

Veysel KOÇ
23 Aralık 2016

M.Ö 9000’li yıllardan beri insanlık tarihinde var olan yüzme sporu, insanlar için en başta spor olarak değil bir ihtiyaç olarak var olmuştur. Bugün ‘ karavl ‘  olarak bilinen stilin, kabartmalarda da yer aldığı gözükmüştür. Bu kabartmanlar ‘ kravl ‘ un Avusturalya ‘ lılar tarafından bulunup; dünyaya yayıldığı idealarını çürütebilecek niteliktedir.  Özellikle savaşçıların düşmanlardan kaçarken nehirlerden yüzerek geçtiği de Asur kabartmalarında  yer almıştır. Hatta askeri eğitimlerde de yüzme zorunluluğu getirilmiştir. Bu dönemde yüzmebilmeyenlere yüzme öğrenmeleri de mecbur kalınmıştır.

Evliya Çelebi ‘ nin Seyehatnamesi ‘ nde de Kağıthane şenliklerinde yüzmeyarışının yapıldığı ve Osmanlı donanmasındaki leventlerin de çok iyi yüzmebildikleri anlaşılmaktadır.

Türkler de ise yüzme sporunun Orta Asya ‘ya göçmeden önce var olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra tarihi belgelerde yüzme sporunun askeri alanda da kullanıldığı belirtilmiştir. Yüzme sporunun her ne kadar  Orta Asya ‘ dan Anadoluya gelen Tükler tarafından getirildiği düşünülse de Akdeniz ve Ege kıyılarında yaşayan toplumların yüzmeyle ilgisinin olduğu ancak ; buna dair herhangi bir belge bulunmaması sebebiyle kesinlik kazanmadığı bir gerçektir.

Türkiye ‘ de ilk modern yüzme sporuna ilk adım ise 1973 yılında Galatasaray Sultaniyesi’ nde atılmıştır. İstanbul’da bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar ile başlayan yüzme yarışları kez  15 Eylül 1923′ de Büyükada da yapılmıştır.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.