20/08/2019

Kış Aylarının Vazgeçilmeyeni Bitki Çayları

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi
6 Aralık 2016

Ülkemizde  tüketilen çayın çoğunluğu siyah çay" olmasıyla birlikte birçok bitkinin yaprakları, kökleri ve meyveleri ile de   binlerce yıldır şifa bulmak adına lezzetli bitki çayları hazırlanmaktadır.

KALİTELİ ÇAY HAZIRLAMAK İÇİN:

1- Kapların Kalitesi: Çay hazırlanacak demlik veya fincanların kaliteli porselen olması tercih edilmelidir.

2- Suyun Kalitesi: Çayınızda kullanacağınız suyun, "taze kaynatılmış yumuşak kalitede içme suyu” olması gerekir.

3- Suyun sıcaklığı: 100 dereceye kadar kaynatılan su 5 dk bekledikten sonra (80 derece) içerisine yaprak, poşet vs atılmalıdır. Demleme süresi ise istenen lezzetin kuvvetine göre 5-15 dakika arasında değişebilir.

BİTKİ ÇAYLARI NE ZAMAN ve NE SIKLIKLA İÇİLMELİ?

Genel olarak yemeklerden 1-2 saat önce veya sonra içilmesi gerekir. Eğer sindirimi kolaylaştırmak, gaz vb. şikayetleri gidermek amacıyla kullanılıyorsa yemeklerden sonra içilmelidir. Rahat bir uyku için ise yatmadan 30 dakika önce içilmelidir.

Bitki çayları zayıf etkili oldukları için etkileri kullanıldıkça artar. Bu nedenle günde 3-6 defa kullanılması önerilmektedir. Günde tek sefer öneriliyorsa sabahları aç karnına kahvaltıdan 15-30 dk önce, 2 sefer kullanılacaksa sabahları ve akşam yatmadan önce aç karnına alınmalıdır. 3 defa kullanılması önerilen çayların sabah,öğle ve akşam yemeklerinden önce içilmesi tercih edilmelidir.

UYARILAR !

Bitki çaylarını kullanmadan önce hekiminizden bilgi alınız. Gebelik, emzirme, kullanılan ilaç sistemik rahatsızlıklarınız (reflü migren gastrit) var ise vücudunuza allerji yapabilecek bitkiler göz önüne alınarak bitki çayı çeşidi ve miktarı belirlenmelidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN "KIŞ ÇAYI" TARİFİ:

Ihlamur (1 poşet)

Papatya (1 poşet),

Adaçayı (1 poşet)

Karanfil (4-5 adet)

Tane karabiber (4-5 adet)

Zencefil (2-3 ince dilim)

1 tutam kekik

Orta boy bir elmanın kalın soyulmuş kabuğunu en az yarım litre sıvı alabilecek bir cam veya porselen demliğe koyunuz. Parça iyi kalite tarçın varsa, küçük bir kabuk parçası da ilâve edilebilir. Üzerine 5 su bardağı kaynar su ilâve edip 15-20 dakika kadar çay gibi demleyiniz. Süzüp içiniz. Tatlandırmak için fincanınıza 1-2 kaşık bal ilâve edebilirsiniz. Bu çayı, göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve rahatlatıcı olarak kullanabilir

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları