20/08/2019

SOĞUK HAVALAR İDRAR YOLLARI İLE İLGİLİ YAKINMALARI ARTTIRIYOR

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi
21 Kasım 2016

                        Her iki cinste de kış mevsimi  geldiğinde idrar yolları ile ilgili hastalıkların görülme sıklığı artar.Genç                                                        erkeklerde prostatın iltihabi ve iltihabi olmayan hastalıkları kışın artar.Daha yaşlı olan erkeklerde yaşla beraber               prostat büyümesi doğal bir süreç olduğundan prostat yakınmaları artar.Kadınlarda ise genç kadınlarda özellikle          sistit dediğimiz idrar kesesi iltihabı daha sık gözlenir.Yaşlı kadınlarda ise idrar kaçırma problemleri daha da artar.

                         SOĞUK, KRONİK PROSTATİT OLUŞUMUNA NEDEN OLABİLİR

                        Her erkekte prostata bağlı şikayetler olmaz. Ama soğuk havalarda herhangi bir hastalığı olmayanlarda bile      bazı istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu dönemde özellikle idrar yaparken yakınmalar artar. Sık tuvalete gitme de        bunun bir diğer göstergesidir. Soğuk, bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Damarlarda ve mesanede kasılmalara      neden olur. Kronik prostatiti (mikroplu ya da mikropsuz prostat iltihabı) ya da prostat büyümesi olan erkeklerde,      soğuk daha sıkıntılı durumlara yol açabilir. Örneğin; kişi, idrarını yapamayabilir. Üşüme ve soğuk kronik prostatit           ya /ya da prostat büyümesi olan hastalarda yakınmaların artmasına hatta idrar yapamamaya kadar giden sorunlara             yol açabiliyor.Bu tip hastaların makul miktarda su içmesi,soğuklardan kendini koruması-acılı ekşili baharatlı             gıdalardan uzak durması -kabız kalmamaya dikkat etmesi gerekmektedir.Ara ara sıcak su oturma banyoları faydalı      olabilir.Çay ve kahve tüketimini idrar söktürücü ve mesaneyi uyarıcı etkisi olduğundan minimuma indirmeli.

                        BAYANLAR DİKKAT!!!

                        Özellikle calışan bayanlarda soğuğa bağlı olarak idrar tutma alışkanlıkları kazandıklarından ve toplu             kullanılan klozetlere bağlı hijyen bozukluğundan çok sık idrar yolu hastalıklarına kapılır.Bu tip hastaların idrar             tetkiklerine ve idrar kültürlerine bakılıp tedavi verilmelidir.Makul miktarda sıvı tüketilmelidir.Çok sık idrara             çıkıyorum diye az su içilmemelidir.Yine çay-kahve tüketimi kısıtlanmalıdır.Soğuktan korunmalı,tuvalet hijyenine         önem verilmelidir.

                        Yaşlı bayanlarda da aşırı aktif mesaneye bağlı ve idrar kesesi sarkmasına bağlı stres tipi idrar kaçırma             problemleri artar.Bu tip hastaların tedavisi farklıdır.Aşırı aktif mesaneye bağlı idrar kaçırmanın tedavisi medikal           iken, idrar kesesi sarkmasına bağlı idrar kaçırmanın tedavisi cerrahidir.

                        BÖBREK AĞRILARI DA KIŞIN ARTAR

                        kışın su tüketiminin azalmasına bağlı böbrek ağrıları artar.Bu böbrek taşlarının oluşumuna bağlı olabileceği       gibi bel bölgesindeki kasların spazmına bağlı da olabilir.Bu tip hastaların sıvı tüketimini arttırması ve kendini sıcak   tutması önemlidir.Bolu bölgesinde termal kaplıcalar çok olduğundan faydalanabilinir.

 

Op. Dr.FATİH VEYSEL BARAN

Üroloji

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları