20/08/2019

AKCİĞER KANSERİ

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi
16 Kasım 2016

            Akciğer kanseri akciğer dokularında bulunan hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Türkiye'nin Akciğer Kanseri Haritası Projesinden alınan verilere göre akciğer kanseri erkeklerde 100 binde 75, kadınlarda 100 binde 10 olup yıllık beklenen yeni hasta sayısı yaklaşık 30 bindir. Akciğer kanseri hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli bir ölüm nedenidir.

            Akciğerlerimiz dışarıya açılan bir organdır ve dış ortam havasını kullanır, bu nedenle nefes ile alınan havadaki her türlü madde sağlığımızı etkileyebilir. Sigara kullanımı akciğer kanserinin en sık görülen nedenidir. Günlük içilen sigara sayısı, sigara içme süresi, erken başlama yaşı, dumanı derin çekme ve katran miktarı ile kanser gelişme riski artar. Sigara dumanında 4 bin den fazla kimyasal ve 70 den fazla kanser oluşumuna neden olan madde olduğu bilinmektedir. Sigara dumanına pasif olarak maruz kalınması da akciğer kanseri riskini arttırmaktadır. Kendileri sigara içmedikleri halde ev ve iş yerlerinde pasif olarak dumana maruz kalan kişilerde akciğer kanseri gelişme riski %20-30 artmaktadır. Düşük tar içeren “light” sigaraların kullanımının kanser riskinde azalmaya neden olduğu kanıtlanmamıştır. Puro içenlerde risk 3 kat, pipo kullananlarda 8 kat artmaktadır. Nargile kullanımı da akciğer kanseriyle birlikte ağız ve gırtlak kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır.

            Sigara bırakılması durumunda akciğer kanseri olasılığı zamanla azalmakta ve sigara bırakıldıktan 10-20 yıl sonra hiç içmemişlerin düzeyine yaklaşmaktadır. Akciğer kanseri riskini artıran diğer etkenler ise asbest, hava kirliliği, ailede akciğer kanseri öyküsü olması ve içilen suyun yüksek oranda arsenik içermesidir.

            Akciğer kanserinin belirtileri öksürük, halsizlik, kilo kaybı, kanlı balgam, nefes darlığı, göğüs, sırt veya omuz ağrısı tekrarlayan bronşit veya zature atakları, ses kısıklığı olmasıdır. Bu belirtilerden 1 veya bir kaçının olması halinde doktora başvurulması önerilir.

            Muayene ve akciğer grafisi bulguları ile akciğer kanserinden şüphe edilen hastalara öncelikle bilgisayarlı tomografi çekilir. Tetkikler sonrasında akciğerde kitle tespit edilmesi üzerine biyopsi ile tanı konur. Kitlenin tipi, evresi ve hastanın performans durumu göz önüne alınarak tedavi planı yapılır.

            Akciğer kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Akciğer kanserinin en önemli nedeni tütün ve tütün ürünlerinin kullanımıdır. Bu nedenle hastalıktan korunmada en önemli faktör sigaraya başlamanın önlenmesi ve içenlerin bırakmasıdır.

                                                      ÖZEL FATMA HATUN  HASTANESİ

                                                                       Uzm. Dr. Sema ÇAKIR GÜLER

                                                                                  Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları