18/08/2019

KIL DÖNMESİ KADERİNİZ OLMASIN

Op. Dr. Tahir ATUN

7 Kasım 2016

Kıl dönmesi daha çok genç erkeklerde görülebilen kronik bir hastalıktır. Bu hastalıkta bir çok ameliyat yöntemi denenmesine rağmen nüks’ün önüne geçilememiştir.

Kıl dönmesi oturma hastalığı olup, aşırı terleyen, kilolu, aşırı kıllı, kaykılarak oturmayı tercih eden gençlerde daha sık görülmektedir.

Kuyruk sokumunda yuvalanan kıllar cildi delerek cilatına doğru ilerler ve bir boşluk içinde biriken iltihaba sebebiyet verir.

Kuyruk sokumunun üzerine oturamama, ağrılı şişlik, kötü kokulu akıntı gibi şikayetler, hastanın yaşam kalitesini bozar.  Dikişli dikişsiz çok farklı ameliyat seçenekleri olmasına rağmen son yıllarda dünya tıbbına sunulan ağrısız, kanamasız, nüks ihtimali yok denecek kadar az olan “lay Open” yöntemiyle bu ızdıraplı hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün. Bu ameliyatta lokal anestezi altında kıl yuvaları açılarak içindeki kıllar ve iltihaplı dokular temizlenir. 5-10 dk arasında süren bu ameliyat sonrası hasta aynı gün ızdırabından kurtulmuş olarak  taburcu edilir.

Dikişli yöntemlerde hasta ameliyat sonrası, 1 ay üzerine doğru dürüst oturamazken bu yöntemde üzerine oturabilir, aynı gün araba sürebilir, ertesi gün işine dönebilir. Bu yöntem eski-yeni, daha önce  ameliyat edilip tekrar tekrar nüks etmiş kıl dönmelerine oldukça etkilidir.

Toplum içindeki utanma duygusu nedeniyle çoğu zaman geciktirilmekte ve ilerleyerek apseye dönebilmektedir. Bu durum acildir ve hemen ameliyat gerektirir.  

Önerilerimiz:

Kıl dönmesinden utanmayın, gelin yardımcı olalım.

Kesin sonuç alabilecek bir yöntemin (Lay open) varolduğunu bilin.

Günlük duş alarak ense’den dökülen kılları temizlemeyi alışkanlık haline getirin.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları