06/04/2020

YAŞANTIMIZI HAYATA BAKIŞ AÇIMIZ BELİRLER

Nilgün ÖZERDOĞAN

26 Ekim 2016

     “Fark etmez ki gözlerinin rengi./ İster denizi hatırlatsın,/ ister geceyi./ Bir sevgi dolu bakmayı bilmeli insanın gözleri./ Bir de hep gülmeli gözbebekleri.”  demiş bir şair. Kimin yazdığını bulamadığım bu şiiri, şair nasıl da güzel söylemiş, değil mi?

      Hayata güzel bakan insanların, daha mutlu yaşadıklarını görüyoruz. İyi düşünmek, güzel bakmak olumlu yansıyor hayatımıza. İyi düşürsek, iyi yaşarız. Gerçekten de kötü düşünürsen, kötü yaşarsın. “Benim hakkında ne düşünüyorsan Allah sana iki katını versin.” diye halk arasında bir söz vardır. Aynı anlamda bir başka güzel söz de “Allah’ım; dostum da, düşmanım da benim için ne istiyorsa benden önce onlara nasip et.” Çevrenizdeki insanlara bir bakarsanız, aynen de böyle oluyor.

      İşte yaşama dair ve insanlara dair söylenen bu güzel ve doğru sözleri, atasözlerimizde de buluyoruz. Bazı şeyler o kadar cuk diye oturuyor ki yaşadığımız olaylara. Yaşadığımız sürece kendimize ne katabilirsek, o kadar yaşamın anlamını idrak edebilir, kısacık yaşamımızı güzelleştirebiliriz. Okuyarak, başarılı insanların yaşamlarını inceleyerek ve örnek alarak kendimizi de eğitmiş ve olgunlaştırmış oluruz.

     Robin Sharma, “Yarını iyileştirmenin tek yolu, neyi yanlış yaptığını bilmektir.” diyor.  Bir ömrü boşa geçirmiş insanlardan uzak durmak lazım. Ben kendi adıma dostluklarımda ve arkadaşlıklarımda, hep akıllı, bilgili, donanımlı insanlarla olmaktan keyif alıyorum. Dedim ki, dedi ki diyen lüzumsuz konuşmalar beni yoruyor, benim kişisel gelişimime hiçbir katkıda bulunmuyor. Onlarla geçirdiğim zamanlara acıyorum. Bir düşünür, “Keyfinizi kaçıran şeylerden, ya da insanlardan uzaklaşın. Hayat aptallarla vakit geçirilemeyecek kadar kısadır.” diyor.

     Mevlana ve Şems’in aşkları, ortaya inanılmaz güzel sözler ve yaşam felsefesi çıkarmış. Aşk uğruna çektikleri acılardan, insanlık tarihine silinmez izler bırakmışlar. “Düşüncen konuşmana, konuşman hareketine, hareketin kaderine yansır. Güzel düşün, güzel yaşa.” diyor Mevlana.

      İki küçük güzel hikaye okudum, tam da hayata bakış açımızın ne kadar  önemli olduğunu anlatıyor. “İnsan Konuştuğu Kadardır” diye başlayan ilk hikaye şöyle:   

     “ Bir zamanlar ülkenin birinde çok güçlü bir kral vardır. Kral bir gece rüyasında bütün dişlerinin döküldüğünü görür. Hemen bir tabirci getirir ve rüyasını yorumlatır. Tabirci krala “Kral bu dişler senin evlatlarındır. Birbiri ardına hepsi ölecek ve sen buna şahit olacaksın.” der.

      Duydukları karşısında sinirlenen kral tabirciyi oracıkta idam ettirir. Sonra hemen bir başka tabirciyi çağırtıp, tekrar rüyasını yorumlatır. İkinci gelen rüya tabircisi biraz temkinli davranıp, şöyle yorumlar…

      “Sevgili kralım sevinin. Dişleriniz evlatlarınıza işarettir. Siz Tanrı’nın sevdiği kullardansınız. Çünkü size öyle uzun bir ömür vermiş ki, ülkenin ve milletin selameti için siz bütün evlatlarınızdan daha fazla yaşayacaksınız…”

      Kral bu yorumdan bir hayli etkilenir ve mutlu olur. Tabirciyi de altınla ödüllendirir.”

      Görüyorsunuz iki tabirci de aynı olayı ne kadar farklı yorumlamış. Her şey nasıl konuştuğunuzla ve hayata bakış açınızla ilgili.

       Diğer bir hikaye de bir pazarlamacının bakış açısını yansıtıyor:

       “Ayakkabı üreticisi ve pazarlayan bir şirket, pazar araştırması yapması için Afrika’ya iki elemanını göndermiş. Elemanlar Afrika’nın çeşitli ülkelerinde şehirleri gezmişler ve araştırma yapmışlar. Sonunda; birinci eleman patrona yaptığı araştırmaların neticesini bir rapor olarak sunmuş ve demiş ki:

      -Afrika’da bizim için hiçbir fırsat yok. Çünkü orada hiç kimse ayakkabı giymiyor.

       İkinci elemandan da rapor sunmasını istemişler, Afrika’dan daha geç dönen eleman patronuna yaptığı incelemelerle ilgili bir rapor sunmuş ve demiş ki:

        -Afrika’da bizim için olağanüstü fırsatlar var. Çünkü orada hiç kimse ayakkabı giymiyor.”

        İşte hayata bakış açısının en çarpıcı iki örneği de gösteriyor ki, hayatımızı nasıl yönlendireceğimiz tamamen kendi ellerimizde. Aklımızla, yaşadığımız acı, tatlı olaylardan aldığımız derslerle yaşam çizgimizi güzelliklerle dolduralım, güzel yaşayalım.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları