02/04/2020

BİR SEVGİ VE HİZMET ADAMI MUSTAFA NAMDAR – 2

Nilgün ÖZERDOĞAN

12 Temmuz 2016

Geçen haftadan devam ediyorum.

      …/.

      Mustafa Namdar Hocamız, kendisi için yapılan bu gecede çok duygulandı. Yaşarken insanın değerinin bilinmesi gerçekten çok güzel ve herkese nasip olmaz. Bizim ülkemizde genelde insanların yaşarken değeri hiç bilinmiyor. Ne zaman ki böyle insanlığa hizmeti dokunmuş ve geride bir çok eserler bırakmış insanlar kaybediliyor, işte ancak o zaman değeri anlaşılıyor.

       Orhan Uçar Bey olmasa Mustafa Namdar Hoca’mıza da böyle bir gece düzenlenmezdi. Mustafa Hoca’mızın karşılık beklemeden oradan oraya koşturması ve toplum yararına bir çok hizmetler yapması ile, aslında Bolu’lular olarak hepimizin kalbinde taht kurmuştu. Orhan Bey, değer bilen bir insan olarak, Mustafa Namdar’a yaşarken şükran duygularını dile getirmesi çok muhteşem oldu. Mustafa Namdar Hocamız da, yıllardır karşılıksız olarak yaptığı çalışmalarla ne kadar güzel işler yaptığını belki de yeniden yaşadı.

       Öğrencileri, çocukları ve eşi Mustafa Namdar ile ilgili çok güzel konuştular. Kızı Nuray Namdar, “Her zaman evladı olmaktan gurur duyduğum, can dostum, sırdaşım, arkadaşım, dert ortağım, babam görüyorum ki sadece benim ve ailemin değil,  binlerce kişinin de gurur duyduğu bir kişi imiş. Ne çok seveni, ne çok sayanı varmış. Zaten bildiğimiz gerçekleri ne çok kişi ile paylaşıyormuşuz meğer. Herkese teşekkürler.” dedikten sonra emeği geçen herkese tekrar teşekkür etti.

       Ahmet Baysal Amcamız ise bu gecenin tüm Cumhuriyet öğretmenlerine ithaf edilmesini istedi ve Atatürk’ün izinde olan bu öğretmenleri şükranla andı. Ahmet Baysal Amcamız “Atatürk” adını anınca koca salon alkıştan inledi ve uzunca bir süre alkışlandı. Bence salonun bu tepkisi, son zamanlarda Yüce Atatürk’ümüze alçakça yapılan iftira ve saldırılar nedeniyle çok anlamlıydı.

       Oğlu Şafak Namdar ise bu duygulu gecede bu kadar güzel konuşmalardan sonra fazla söyleyecek bir şeyinin olmadığını, anne baba seçimi yapılabilse yine kendi anne ve babasını seçeceğini söyledi. Sözlerini bitirirken de Türk Bayrağı ve Atatürk’ün resmini göstererek “Tek Bayrağımızın altında (Atatürk’ü kastederek) O’nun ilkeleri ile yaşamak dileğiyle.” diyerek vurucu sözlerle konuşmasını tamamladı. Yine Atatürk’e yapılan haksız saldırılar nedeni ile salondaki izleyiciler büyük alkışlarla Şafak Namdar’ın konuşmasını çok beğendiklerini ifade ettiler.

          Mustafa Namdar’ın Şükran programı davetiyesinde kendisini şiir gibi çok güzel sözlerle anlatmışlar, kim kaleme aldıysa eline sağlık.

           “Kırklı yılların delikanlısı,

             Ellili yılların genç öğretmeni,

             Seksenli yıllarda Bolu’da “Yılın Öğretmeni”

              İkibinli yılların gazetecisi, TV programcısı,

              Bolu’nun öğretmeni, danışmanı, sevdalısı…

              İzzet Baysal sevgisini yaşamının her anında karşılıksız hizmetleriyle taçlandıran,

              Her zaman bir “Rehber”, her zaman bir “Akil Adam”, her zaman bir “Örnek Kişi”, her zaman bir “Mütevazi Kişilik”

             Yıllarca görevi nedeniyle ayrı illerde yaşamak zorunda kaldığı; ancak yetmişli yıllarda birleşebildiği eşini, zaman zaman ihmal etmek pahasına, kendini adadığı Bolu’da…

            Hayatına dokunduğu her bireyde, yoğun saygı uyandıran “Gölgesi Ağır Adam”

            Orhan Uçar da yine aynı davetiyede “Sana sözcüklerle teşekkür etmek elbette mümkün değil; ancak sözcüklerin kifayetsizliğini yüreklerimizin sıcaklığı ile giderebilmek umuduyla, Tüm Bolu’lular ve sevenleri adına Orhan Uçar şükranlarını sunar… Sayın öğretmenim iyi varsın, iyi ki bizimlesin…” diyerek duygularını ifade etmiş.

            Herkese örnek olacak bir kişilik ve aile babası olan Mustafa Namdar da gecenin sonunda emeği geçen herkese çok teşekkür ederken “Yaşam bir bisiklet gibidir, pedala bastıkça devam edersiniz. Ben, teker patlayıncaya kadar pedala basmaya devam edeceğim.” diyerek herkese ne kadar güzel bir yaşam felsefesi olduğunu gösterdi.

           Benim gelecek yıl ki İzzet Baysal Onur Ödülü adayım Mustafa Namdar Hocamızdır. Eminim Bolu’lular Mustafa Namdar Hoca’mıza hak ettiği bu onuru yaşatırlar.

           Yaşam felsefelerinizle ve Bolu’lulara yaptığınız katkılarla iyi ki varsınız Mustafa Namdar Hocam, İyi ki varsınız Orhan Uçar Bey. İyi ki bizimlesiniz…

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları