06/04/2020

ADNAN TÜFEKÇİ’NİN ARDINDAN - 11

Nilgün ÖZERDOĞAN

Nilgün ÖZERDOĞAN
20 Nisan 2016

      Geçen haftadan devam ediyorum.

      …/.

       Dr.Ömer Polat Bey, yoğun hasta ve ameliyatlarının arasında sağ olsun Adnan Tüfekçi ile ilgili olarak çok güzel şeyler paylaştı. Kendisine buradan çok teşekkür ediyorum. İşte Dr.Ömer Bey’in duygulu ve içten paylaşımları:

       “Adnan Tüfekçi, Bolu'ya geldiğimizden beri ki, yaklaşık 10 yıl olmuş, tanımaktan onur duyduğum insanlardandı. Adnan Abi'nin şu anda aramızda olmadığını düşünerek konuşmak bile insanın içini acıtıyor.

       Yüreği bu ülke için, bu kent için en alt ve en üst düzeyde emek harcayan herkesi içine sığdıracak kadar büyük bir adamdı. Bolu da çalıştığı yıllar boyunca bu kent için yaptıklarına bizden önce şahitlik edecek çok insan var. Bizim dostluğumuz bir Abi yakınlığı ve dürüstlüğünde idi. Ufku geniş, emeğe saygılı, Cumhuriyet’e bağlı, bu ülkenin ve bu kentin iyiliği için hayatının çok değerli zamanlarını seve seve verdiğine inanırım.

        Bazen en yakınlarına dahi ilgiyi ihmal edecek kadar, Eşi, Çocukları, Ağabeyi, Ablası da bunlara dahil oldu zamana zaman. Emekli olduğunda hayatında büyük yer tutan Arçelik iş hayatının yerine, kendisi de, biz de bir şeyler koymak için çok uğraştık. Alaattin Bey kendisinden Bolu Belediyesi'nde, bu kent için birikiminden faydalanmak istediğini belirterek çok ısrar etti. Bizim birlikte, ikimizin de meşgul olacağı bir iş yapmak kararımız vardı. Yurtdışı seyahatinden sonra planlamıştık. İnsanların hayatında, hayatını aydınlatan birden çok mum olması gerektiğini söylerdi bir hocam. Aile, iş, spor, hobileri, müzik vb., bir çok şey sayılabilir. Bu mumlardan bir tanesi söndüğünde insanın tam karanlıkta kalmaması için diğer mumlara ihtiyacı vardır. Arçelik, Adnan Abi'nin hayatında çok güçlü bir mum idi maalesef.

       Zaman zaman aile yemekleri yer, sohbet ederdik. Ailesiyle ve yaşamıyla gurur duyan başı, bu nedenle dimdik yaşadığı hayattan, haklı olarak övünen biriydi. Hasta olduğu zamanlar bir telefon uzaklığında olduğumuzu bilirdi. Bu defa yardım istemedi veya isteyemedi. O anlar zor zamanıymış, yanında olamadık. Çok üzgünüm.

       Ben ofisinde kendisini gördüğümde ve çalışma masasına yazdıklarını gördüğümde yüreğinin çok ciddi yük altında olduğu anlar yaşadığını, zaten var olan kan pıhtılaşma hastalığı nedeniyle kalp krizi geçirdiğini düşündüm. Doktor olarak da ilk görünüşte kalp krizi geçiren insanın oksijen açlığı çekerek cam-pencere açma isteği ile hareket ettiğini bildiğim için yaşananların bir kalp krizi olduğuna inandım. O kadar kararlı ve inançlı imiş ki, bu yaşamda yaptıklarının doğru olduğuna ve yapmak istediği eksik kalan bir şey olmadığına, "Tamam artık hissi"ne kalbi dayanamamış diye düşündüm.

     Adnan Abi’yi kaybettiğimizi Belediye Başkanı Alaattin Yılmaz'ın babasının vefatı  nedeniyle camide kendisine başsağlığı dilerken öğrendim. Alaattin Bey, tokalaştığım esnada "Adnan'ı kaybettik" dedi. Arkamda da taziye için bekleyenler olduğundan anlayamadım, herhalde "Bak babamı kaybettim, bir başın sağ olsun.” demedi diye sitem ediyor sandım. Tekrar döndüm, Alaattin Bey’e “Ne dediğinizi anlamadım.” deyince durumu öğrendim. Oradan ayrılıp, yeni açtığı ofisine geçtim. Acı haberin gerçek olduğunu ofiste Adnan Abi’yi görünce anladım.

      Cenaze esnasında Ankara'dan bir dostum aradığında Adnan Abi’yi kaybettiğimizi söyledim. Meğer 8-10 ay önce kendisine bahsetmişim "Emekli olduğunda sıkıntı yaşayacak ne yapabiliriz abi?" diye de Savaş Abi’ye danışmışım. Yaşamda bazı şeylerin önüne geçilemiyor maalesef.

      Cenazeyi adli tıp tan aldıktan sonra ne yapılacağı ile ilgili konuşurken Arçelik Fabrikası önünde törenin Adnan Abi'ye yakışacağı konuşuldu ve emeği geçenler sağ olsun, tören yapıldı. Kaybımız sonrasında ne kadar çok dostu ve seveni olduğunu gördük. Ailesi için her zaman gururla saygıyla anılacak bir insan olduğunu herkes gördü. Böylesi büyük bir acıya kolay dayanılmaz, sevenlerine sabır dilerim. Mekanın cennet olsun, ışıklar içinde yat Adnan Abi.... Arçelik çalışanları-arkadaşları bir biyografi gibi video hazırlamışlar, görünce çok duygulandım. Türkü sadece O'nun için söylenmiş gibiydi.... Sigaramın dumanına sarsam saklasam seni........... “

        Dr. Ömer Polat Bey’in, anlattıkları nasıl da güzel değil mi? Adnan Tüfekçi’nin, daha ulaşamadığım, bilemediğim kimbilir ne güzel anılar vardır diye düşünüyorum. Son zamanlarında çok yakınında olan Necip Çarıkçı Bey’le de pek çok defa görüştüm. Bana Adnan Tüfekçi ile ilgili çok güzel anıları olduğunu söylemişti. Bir defa da Necip Çarıkçı’yı ziyarete gittiğimde, biz konuşurken Adnan Bey gelmişti. Necip Bey, Adnan Bey’i bana tanıştırmak istedi, oysa ben Adnan Bey’i çok eskiden beri tanıyordum. Yıllar önce üç defa Arçelik’e kendisini ziyarete gitmiştim, beni çok güzel karşılamıştı. Necip Bey, bana “Adnan Bey” deyince Adnan Bey de bana dönerek “Artık emekli, kimse yüzüne bakmıyor.” dedi. Ben de karvizitimi vererek“Olur mu öyle şey, ne demek. Sizin Bolu’ya muhteşem hizmetleriniz var. Mutlaka görüşelim, bankaya bekliyorum.” dedim.

       Görüşme esnasında Necip Bey, bir ara bana usulca “Emekli olunca çok sıkıntılı oldu, ben O’nu ferahlasın diye gezdiriyorum.” dedi. Bizim görüşmemiz bitince de birlikte çıktılar. 15-20 gün sonra da Adnan Bey’i kaybettiğimizi öğrendik. Necip Bey’le daha sonra Adnan Bey’le ilgili anılarını dinlemek ve yazmak üzere sözleştik. Ancak Necip Bey’in işleri o kadar yoğun ki bir türlü bir araya gelemedik, bazen de benim zamanım müsait olmadı. Necip Bey de sağ olsun Bolu’nun çehresini değiştirecek çok güzel yatırımlar yapıyor. İleride fırsat bulabilirsek Necip Bey’den bu anıları dinleyip size aktarabilirim diye düşünüyorum.

       Adnan Tüfekçi’nin adı ne zaman anılsa, herkes O’nun beklenmedik bir zamanda erken kaybından duyduğu üzüntüyü dile getiriyor. Adnan Tüfekçi gibi çalışkan, Atatürk’çü, Cumhuriyet’e bağlı, aydın ve süper beyinler Dünya’ya çok az geliyor. Bolu’dan yetişen, Bolu aşığı, Bolu’da güzel, büyük ve unutulmayacak izler bırakan, yaşasaydı fikirleriyle Bolu’ya daha çok hizmetleri dokunacak olan bu yiğit insanı saygıyla, sevgiyle, özlemle anıyorum.     

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları