21/03/2019

Yaşamın İçinden

SEVİL SÖNMEZ

SEVİL SÖNMEZ
17 Mart 2016

   Değerli dostlarım, çalışmalarımda, konuşmalarımda da her zaman anlatmaya çalıştığım; Yaşam bize her gün bahşedilmiş bir armağan sunuyor. Seçim yapma Farkındalığı. Her gün yeniden seçim yapma ve seçimlerimizin farkındalığı ile adım atma şansına sahibiz. Bugüne kadar seçtiklerimizle oluşturduğumuz yaşam sürecimizi yeni seçimlerimizle değiştirebilir ve dönüştürebiliriz. Bizler farkında olduğumuzda bulunduğumuz yerden tekrar ayağa kalkabilir, rotamızı istediğimizi yöne değiştirebiliriz. Bizler kendi hayatımızın mimarlarıyız. Bizler kendi gemimizin kaptanıyız. Ne geriye, ne ileriye Yaşam sadece AN’da verdiğimiz seçimlerimizle oluşur.

   Her birimizin içerisinde yaşamımızı harikalaştırabilecek kaynaklar mevcut. Yaşamımızda bir sorunla, olumsuz bir deneyimle karşılaştığımızda: Tamam böyle bir durum var. Şimdi ne yapabilirim? Bu durumu nasıl değiştirebilirim? Gibi sorularla algımızı genişletebilme ve farkındalıkla yeni bir bakış açısı ile yön verebiliriz. Sadece bizler soru sorma alışkanlığını yanlış kullanıyoruz. Neden, Niçin sorularıyla sürekli kendimizi sabote ediyoruz, kısıtlıyoruz. Cevaplarımızla, yargılarımızla, sonuçlarımızla işlev görüyoruz. Halbuki sadece olanı olduğu gibi kabul edip sorulardan işlev yapsaydık nasıl olurdu? Yaşamımızda nasıl bir genişleme olurdu? Yaşam ile ilgili bir çok yargımız var. Hayat zordur, bir şeyi elde etmek için çok çalışmak gerekir, nerde bende o şans, böyle gelmiş böyle gider, artık benden geçti, bu yaştan sonra, elalem ne der vb. Bir çok bahanelerimiz, sonuçlarımız ve bakış açılarımız var. Ya tüm bu bakış açılarının çoğu bize ait değilse? Ya bu güne kadar ebeveynlerimizden, okulumuzdan, çevremizden kopyaladıysak? Şimdi farkında olarak tüm bunları değiştirip bambaşka bir realite yaratsaydık nasıl olurdu?

   Her birimizin hedefleri, yapmak istedikleri var. Yaşam yolculuğumuzda bir çok engebe ile karşılaşabiliriz. Bir yandan çocuk bakarken bir yandan kariyer yapmak zorlayabilir, büyüklerimizin sorumluluklarının altında eziliyor olabiliriz, işimizi, paramızı, sevdiklerimizi kaybetmiş olabiliriz, eşimiz bir gün ayrılmak istediğini söyleyebilir, çocuklarımız tüm çabalarımızı görmeden gelerek bizi hayal kırıklığına uğratabilir,doktorun biri artık yapacak bir şeyimiz yok sizin için diyebilir, ihtiyacınız olduğunda yanınızda kimse olmayabilir ve buna benzer durumlarda bir anda çıkmaza girebiliriz, her şey üstümüze geliyor gibi hissedebiliriz ve öylece kalabiliriz. Evet bu tür durumlarda belki kolay gelmeyecek bakış açımızı değiştirmek, kendimizi olumlu bir halde tutmak. O anda sorumluluk almak, isyan etmemek, yeni bakış açılarına geçmek kolay olmayabilir. Kendimizi haklı çıkartacak düşünceler üretebiliriz, başkalarını suçlayabiliriz, kendimizden, hedeflerimizden vazgeçebiliriz, söylenebilir, kendimize acıyabiliriz.

   Durum ve şartlar ne olursa olsun seçim yapma şansımızın olduğunu bilmek, başımıza gelen her duruma bizim yüklediğimiz anlamların farkında olmak bize özgürlük alanı sağlar. Seçim yapmak ya da yapmamak hepsi birer Seçim.

   Oysa yaşamın içindeki bu zorlu olarak adlandırdığımız, yorumladığımız deneyimleri önce kabul ederek, deneyimimizin  içinde görmemiz gerekeni görerek  ve nasıl değiştirebileceğimize odaklanarak yarattığımız bu kaosun içinden çıkabiliriz. Önemli olan NASIL değiştirebilirim e odaklanabilmek. Değişimi seçmek.

   Hayat her şeye rağmen güzel. Her deneyim bizleri büyüten, öğreten, değişime açan hediyeler sunar.  Bizi biz yapan bu güne kadar ki deneyimlerimizdir. Yaşadığımız deneyimler olmasaydı şu anki biz olmazdık.  Yaşamın içinde sorun varsa çözüm de vardır. Çözümü seçelim ve yaşamımızı kolaylaştıran, zorlaştıran her şeyin düşüncelerimizde ve bakış açımızda olduğunu  fark edelim.

Hayallerimizin, hedeflerimizin tutkusu yüreğimizde parlasın.

Kolaylık, neşe ve ihtişamla…

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları