28/01/2020

ALTIN ÇOCUKLAR ALTIN UMUTLAR

Doç. Dr. Nebahat Gülcü BULUT

Doç. Dr. Nebahat Gülcü BULUT
16 Mart 2016

 

Geçtiğimiz günlerde TRT’de bir sabah programında İstanbul Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden (RAM) bir uzmanın–maalesef ismini öğrenemedim-  sohbetine tanık oldum. Doğrusu rehberlik uzmanı beyefendi eğitim konusundaki projelerini öyle keyifle anlatıyordu ki ben de dinlemekten çok keyif aldım. Sohbette değinilmeyen konular hakkında fikir edinmek için kurumun internet sitesine girdiğimde yapılan faaliyetler hakkında oldukça doyurucu sunumlar ile karşılaştım. Bahçelievler RAM örneğinde beni etkileyen unsurları şu şekilde sayabilirim:

 1. Bizde eski bir alışkanlıktır, devlet kurumları hep özel sektörün gerisinde ve mecburiyetten iş yapar. Her zaman arkasına sığınılacak bir mevzuat eksikliği, bir imkan yokluğu mazereti vardır. Oysa bu örnekte bir kamu kurumu özel sektöre de ilham verecek şekilde başarılı işler gerçekleştirmişti.

 

 1. Kurumun internet sitesinde yapılan yurtiçi ve Avrupa Birliği ortaklığında o kadar proje vardı ki doğrusu şöyle bir göz atmak bile epey zamanımı aldı! Bazı kurumların Avrupa Birliği’ne çoktan fiilen dahil olduğunu görmek sevindirici idi.

 

 1. Rehberlik şemsiyesi altında toplumun geneline, araştırma merkezi şemsiyesi altında öğrencilere yönelik birçok çalışma yürütülmüş, elde edilen sonuçlar rapor halinde sitede ilgilenenlerin bilgisine sunulmuştu.

 

 1. Beni esas etkileyen program sırasında uzmanın verdiği bir bilgi oldu. Kendisi başka illerde örneği olup olmadığını bilmiyordu ancak Bahçelievler’de ikamet eden tüm çocuklara yetenek taraması yaptıklarını söyledi. Bu tarama ile belirli bir konuda toplum standardı üzerinde yeteneği olan çocuklar belirleniyor ve uygun sponsorlar ile karşılaşmasını sağlayacak etkinlikler ile destekleniyordu. Bu çabaya ve emeğe söylenebilecek en kısa söz herhalde Bravo! Bravo! Bravo! olacaktır.

 

Artık eğitim öğretim klasik dört duvar arasında yapılan çocuklara bilgi aktarımı faaliyetinin dışına taşmıştır. Eğitim internet ağı sayesinde 7 gün 24 saat yapılabilir, dünyanın her yerinden ulaşılabilir ve kıyaslanabilir bir materyal olmuştur. Bundan sonra eğitimin amacı çocuklara google’dan bulamayacakları şeyleri yani, bilgiyi analiz ve yeni fikirleri sentez kabiliyeti öğretilmesi olacaktır. Ancak bu şekilde diğer dünya ülkeleri ile yarışma şansımız olabilir. Yeni dünyada özgün olmayan düşüncelerin yaşama imkanı yoktur. Tabii ki her bir çocuk emsalsiz ve özeldir. Aralarından belirli yetenekte olanları bulup çıkarmak, en etkin şekilde eğiterek topluma kazandırmak ülkemizin geleceği için altın umutlar haline getirmek gereklidir. İstanbul Bahçelievler RAM; 18 rehber öğretmen ve 1 üstün zekalılar, 1 görme engelliler ve 1 bilişim uzmanı ile 602.000 nüfuslu ilçede muhteşem işlere imza atmış görünüyor. Kendilerini tekrar tebrik ediyor ve darısı bizim başımıza diyorum.

 

İletişim: gulcune@yahoo.com.tr

 

5 yorum yapılmış

 • MehmetHilmiEren17 Mart 2016 • 10:30

  Sn Nebahat hanım: Degerli yazınız için çok teşekkür ediyorum. Bahçelievler RAM daki personele motivasyon kaynağı oldunuz. Yapılan çalışmaların birileri tarafından fark edilmesi ve başka çalışmalara ivme kazandirmasi esas amacimizdi. Yüreğinize kaleminize sağlık . En yakın zamanda tanışmak görüşmek üzere...
 • DLANATADENZ17 Mart 2016 • 11:10

  Bahçelievler Ram da çalışan personel olarak yazınız için teşekkür ederiz.Daha önce çalıştığım güzel Bolu ya ve size selamlar
 • Songltc17 Mart 2016 • 18:13

  Ben Mehmet Hilmi Bey'i uzun zamandır taktirle takip ediyorum. Her ile, her ilçeye lazım. Kıskançlık gibi bir huyum yok ama bizim neden Mehmet Hilmi Eren'imiz yok.
 • Semaretmen17 Mart 2016 • 19:16

  Doç. Dr. Nebahat Gülcü Doğan güzel yorumlarınız için teşekkürler. Bende bu projeyi duyduğumda bir öğretmen olarak çok heyecanlanmıştım. Bu projede mutlaka olmalıyım diye düşünmüştüm. Şimdi bu projede özel çocuklarımızla ve Bahçelievler Ram ekibi ile çalışmaktan gurur duyuyorum. Umarım bu güzel çalışmalar yurdumuzun her köşesinde yaygınlaşır.
 • ElifDindar17 Mart 2016 • 20:17

  Size çok teşekkür ederim hocam. Farkındalık yarattığınız ve böyle güzel çalışan bir ekibi takdir edip duyurduğunuz için. Ben Bahçelievler de yaşayan bir anneyim. Oğlum yapılan tarama sayesinde ilçemizde açılan Destek Eğitim Odaları ndan faydalandı. Şimdi ilçemizdeki ortaokullarda da çeşitli atölyeler açılacak. Projelerine olan desteğinden dolayı İstanbul Kalkinma Ajansı na da teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum. Başka ilçelerdeki tanıdıklarim b

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları