26/03/2019

HUZUR

SEVİL SÖNMEZ

SEVİL SÖNMEZ
29 Şubat 2016

Halkı tarafından çok sevilen bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışırlar, birbirinden güzel resimler yaparlar, eserleri saraya teslim ederler. Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlanır. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir.

Resimlerden birisinde bir göl vardır. Göl, tıpkı bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır. Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslemektedir. Resim, bakanlara mükemmel bir huzur hissi verecek kadar güzeldir.

Diğer resimde de dağlar vardır. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Dağların üstündeki öfkeli gökyüzünden boşanan yağmurlar ve çakan şimşek ise resmi daha da sıkıntılı bir hale sokmaktadır. Dağın eteklerindeki şelale insana gürültüyü, yorgunluğu hatırlatacak kadar hırçın resmedilmiştir. Kısaca resim, pek de öyle huzur verecek türden değildir.

Fakat kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklardaki, çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık görür. Çalılığın üstünde ise bir anne kuşun örttüğü bir kuş yuvası göze çarpmaktadır. Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuşun kurduğu yuva izleyenlere harika bir huzur ve sakinlik örneği sunmaktadır.

Ödülü kim kazandı dersiniz? Tabi ki ikinci resim... Kral bunun nedenini şöyle açıkladı:

"Huzur hiçbir gürültünün, sıkıntının ya da zorluğun bulunmadığı yer demek değildir. Huzur, bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükunet bulabilmesidir."

   Yaşamımızda bir çok zorlu deneyimler yaşayabiliriz, hatta içinden çıkamadığımız durumlarla bile karşılaşabiliriz. Kimi zaman yaşadığımız deneyimler bizi umutsuzluğa sürükler ve huzurun  artık hayatımızda var olmadığını düşünebiliriz. Çünkü bizlerin şöyle bir yanılgısı var. Huzurun sadece her şeyin yolunda olduğu durumlarda gerçekleşeceğini sanırız. Bu yüzden de çevremizde olan güzelliklerin farkında olmayarak kendimizi bu olumsuz durumların girdabından kurtaramayız.

   Yaşamımızda ne yaşarsak yaşayalım huzuru bulabileceğimiz, hissedebileceğimiz birçok alanlar vardır. Huzur bakarsak yaşamın içinde her şeyde görebileceğimiz güzelliklerde saklıdır.

   Çünkü huzur, ancak “ Huzur’da Olmak “ ile hissedilebilir.

Sevgiyle…

3 yorum yapılmış

  • Asugenez2 Mart 2016 • 22:27

    Çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş kalemine sağlık.
  • BernaZeybekAkayoglu2 Mart 2016 • 23:08

    Yüreğinize sağlık. Hepimizin bunu zaman zaman hatırlamasi gerekiyor.
  • birol3 Mart 2016 • 14:49

    Çok eğitici ve bakış açılı bir yazı kalemine sağlık,,,

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları