06/04/2020

ADNAN TÜFEKÇİ’NİN ARDINDAN - 2

Nilgün ÖZERDOĞAN

17 Şubat 2016

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

Adnan Tüfekçi'nin adının Bolu'ya bir caddeye verileceğini duydum. Bolu Belediyesi Meclis üyesi Ercan Üsküp, bu konuda Bolu Belediye Meclisi'ne bir önerge vermiş. Başkan Alaattin Yılmaz da desteklemiş ve öneri Bolu Belediye Meclisinde kabul edilmiş. Ardından önerge komisyona sevk edilmiş. Bence çok isabetli bir karar vermişler. Adnan Tüfekçi'nin çalışkanlığı, iş ahlakı, dürüstlüğü ve Bolu'ya yaptıkları gelecek nesillere de böylece aktarılmış olur. Bolu'dan yetişen ve Bolu'ya çok değerli katkıları olan insanların güzel bir örnek olarak hiçbir zaman unutulmamaları gerekir.

Bolu'nun sevilen simalarından mali müşavir Sebahi Demirbaş'ı geçen sene Borazanlar Mahallesi Hürriyet Caddesi Beyaz Saray Apartmanında bulunan bürosunda ziyaret etmiştim. Sebahi Demirbaş'ın bürosunun bitişiğinde Adnan Tüfekçi'nin de emekli olduktan sonra kendisine bir dinlenme veya çalışma ofisi açtığını öğrenmiştim. Adnan Bey'in vefat haberini alınca en yakınında olan ve dostlukları 35 yıl önceye dayanan Sebahi Bey'in yanına gittim. Hem Arçelik'de birlikte çalışmışlar, hem de emeklilik sonrası büroları yan yanaydı. Sebahi Bey, çok üzgündü ve Adnan Bey'den söz ederken zaman zaman gözyaşlarını tutamadı, hatta bazen hıçkırarak ağladı.

Sebahi Bey'e Adnan Tüfekçi'yi anlatmasını istedim. Gözyaşları ve hüzün içinde O anlattı, ben not aldım:

"Buraya her gün sabah onda benden önce gelirdi. Gelince beni telefonla arardı. Birlikte çay kahve içerdik, sohbet ederdik. Birçok kişiye yardım etti, ancak bunu asla söylemezdi. Yardım etmeyi çok severdi. Bir Bolu ve Boluspor sevdalısıydı.

Ben kendisini 1980 yılında tanıdım. Aynı yıl Ardem'de önce proje mühendisi olarak çalışmaya başladı. Fabrika üretime geçtiğinde mekanik atölyesi şefi oldu. Bir süre sonra da teknik müdür oldu. Çok çalışkandı, kısa süre sonra da teknik müdürlükten teknik genel müdür muavini oldu. Bu arada fabrikadaki yatırımlardan sorumlu olduğu için fabrikanın gelişimi, Bolu'da yatırımın büyümesi ve Bolu'da büyük bir yatırım sahası olması için çok mücadele verdi.

1999 yılında Arçelik-Ardem birleşmesi oldu. Bu zamana kadar Firmanın ismi Ardem idi. Birleşmede, 1999 Temmuz ayında Adnan Tüfekçi, Arçelik Bolu İşletmesi ürün direktörü oldu. 12 Kasım 1999 tarihinde deprem meydana geldi. O yıkıntıda gecesini gündüzüne kattı. Bir an önce insanların işine dönmesi ve Bolu'nun ayağa kalkması için gece gündüz çalışarak bir hafta gibi kısa zamanda tekrar fabrikanın üretime geçmesini sağladı. İşler normale döndü.

2005 yılının Haziran ayında Adnan Tüfekçi'yi Rusya'ya fabrika kurmaya gönderdiler. Rusya'nın Kirzas şehrinde fabrika kurmak için görevlendirildi. Orada BEKO LLC Şirketi Genel Müdürü oldu. Fabrikayı sıfırdan kurarak 2008 yılında üretime geçirdi. Üretime geçiş planlaması daha uzun olmasına rağmen planlanandan daha önce fabrikayı tamamladı.

2008 yılının Nisan ayında Bolu'ya döndü. Tekrar Arçelik Bolu Tesisleri ürün direktörü olarak görevine başladı. 2014 Aralık ayında personel yönetmeliği gereği yaş haddinden emekli oldu.

2003 yılında Rusya'ya gitmeden önce, Arçelik'in Avusturya'dan aldığı fırın fabrikasını Bolu'ya taşıdı. Avusturya ‘daki fabrika pazarlama sorunlarından dolayı satışa çıkarılıyor ve Arçelik de bu fabrikayı satın alıyor. Adnan Tüfekçi de çok başarılı bir şekilde fabrika nakli ve montajı sayesinde 400 kişilik ek istihdam yarattı. Şu anda toplam mavi yaka, beyaz yaka 2100 kişi çalışıyor. Bu kurum Bolu'ya hayat verdi, binlerce kişi geldi, geçti, çalışıp emekli oldu.

Ardem, Arçelik ve Demirdöküm firmalarının birleşiminden doğdu. Bolu'da Ardem Pişirici ve Isıtıcı Cihazlar, fırın, ocak, aspiratör yapmaktadır. Halen de bu üretimlerine başarıyla devam etmektedirler. İlk önceleri Bolu'da Arçelik ve Ardem olarak ayrı ayrı faaliyet gösteriyorlardı. Arçelik daha sonra şofben ve termosifon imalatı yapan bölümünü Demirdöküm'e sattı. Demirdöküm de tesislerini Bözüyük ve İnegöl'e taşıdı. İşte Adnan Tüfekçi de bu boşalan yere de hemen büyük gayretlerle Avusturya'dan gelen fabrikayı monte etti. Şu anda bu tesis Ortadoğu ve Balkanların en büyük tesislerinden biridir. Avrupa'da bile sayılı tesislerdendir."

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları