02/04/2020

ZİÇEV HARİKALAR YARATIYOR - 2

Nilgün ÖZERDOĞAN

27 Ocak 2016

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

17 Temmuz 1999 tarihinde Atatürk'ün Bolu'ya Gelişi anısına –Bu tarih özellikle seçilmiştir- isminin açıklanmasını istemeyen Bolu'lu bir hayırsever Dağkent'te arsa bağışladı. Zamanın Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, yine Bakanlarımızdan Hasan Gemici ve Bolu Valisi Nusret Miroğlu'nun katılımı ile şimdiki okulumuzun temellerini attık. İleride belki bir hayırsever çıkar diye düşünüyorduk. Hiç kimse çıkmazsa da yardım toplayarak ve etkinlikler yaparak okulu tamamlarız diye planlar yapıyorduk.

Bildiğiniz gibi 12 Kasım 1999 tarihinde hepimizi derinden sarsan bir deprem oldu. Ankara Siteler esnafı bir okul tamir etmek üzere aralarında para toplamışlar ve valimize tamir edilecek okul sormuşlar. Vali Miroğlu da "Tamir edilecek okul yok ama, temeli atılmış bir okul var, yapar mısınız?" diye söylemiş. Onlar da kabul etmişler ve bu para ile okulumuzun %75'ini bitirdik.

Geriye kalan kısmını Bolu'daki hayırseverler tamamladı. O yıllarda Bahçelievler Mahallesi Muhtarlığı da yapıyordum ve sözüm de geçiyordu. Hani derler ya bıçağımızın önü de, arkası da kesiyordu. Bolu'nun menfaati için 200 kişiye gittiysem hiç birinden boş dönmedim.

O yıllarda hem muhtarlık, hem ev işleri, hem de bu okulun işleri ile çok yoğun çalıştım. O zamanki Yönetim Kurulu Başkanımız Nebahat Özer'di, ben de yardımcısıydım. Diğer Yönetimde bulunan arkadaşlarım Hikmet Manaz, Necla Çelikpençe, Necla Ersoy ve Melahat Elcik Hanımlarla birlikte gecemizi gündüzümüze kattık, okulumuzu bugün başarılarıyla tüm Türkiye'de tanıttık.

Şu anda 95 çocuğumuz var, 15 adet de çalışanımız bulunuyor. Eğitimin çok büyük faydaları var. Toplum da bu çocukların başarılarını izledikçe, onlara farklı gözle bakmak yerine, toplumun bir ferdi olarak kabul ediyor ve maddi, manevi destek olmaya çalışıyor.

Bu çocukların topluma kazandırılmaları için kendi işini kendisinin görmesinin yanında spor, müzik, resim gibi sosyal etkinliklerle hem sosyalleşmeleri, hem de özgüvenlerinin gelişmeleri sağlanıyor. Bu amaçla da bir Spor Kulübü kurduk, başında da bugüne kadar okulun her bir tuğlasında emeği olan Hikmet Manaz Hocamız var.

Üstelik bu çocuklardan Dünya Olimpiyat Şampiyonalarında 3. olan bir kızımız, Yüksek Atlamada Dünya 6.sı bir kızımız var. Türkiye çapında atletizm, yüzme, bocca ve bowling alanlarında sayısız madalyalarımız var. Hatta 2015 yılında Antalya'da Kaş ve Kemer ile Ankara'da yapılan müsabakalarda bir çok Türkiye derecesi elde ettiler.

Müzik çalışmaları ve el becerileri konusunda da bu çocuklar çok başarılılar. Hatta el becerilerinde okula da kazanç bile sağlıyorlar. Böylelikle de bu çocukların kendilerine güvenleri artıyor. Şu anda 5 çocuğumuz fabrikada çalışıyor. Bir çocuğumuz sınavla Ağız ve Diş sağlığı Merkezi sınavını kazandı ve burada çalışıyor. Bu çocuk 6 ay da askerlik yaptı. Bir öğrencimiz üniversite sınavını kazandı ve 2 yıllık muhasebe bölümünde okuyor. Bunları gördükçe çok gururlanıyor ve duygulanıyoruz.

Rotary Kulüpleri bizim çocuklarla ilgili çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Yemekler hazırlıyorlar, çeşitli etkinliklere imza atıyorlar. Adapazarı Rotary Kulübü böyle bir etkinlik yaptı, çocuklarımızdan birine madalya yetişmedi. O çocuk Adapazarı'ndan Bolu'ya gelinceye kadar otobüste "Ben neden madalya alamadım?" diyerek ağladı. Böyle bir çocuğun bunu hissetmesi bizi çok duygulandırdı ve sevindirdi. Demek ki biz bir şeyler verebilmişiz ki, bu çocuk o duygulara sahip olabildi.

Bu çocuklar ne kadar erken eğitime alınırlarsa o kadar başarılı oluyorlar. 3 aylık bebek bile geliyor bize. Eskiden bu çocuklar sokaklarda çok kötü vaziyette dolaşırlardı. Şimdi kendi kendilerini idare ettikleri gibi çalışabiliyorlar bile.

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları