02/04/2020

TRABZON CENNETİN ASMA KATIDIR – 7

Nilgün ÖZERDOĞAN

9 Aralık 2015

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

Trabzon'un en güzel köşelerinden biri de şehir içinde bulunan Ganita Park. Trabzon'un deniz kenarında olan Ganita Park güzel yer anlamına geliyormuş. 12.yy. Cenevizlilerin yaptığı bir hisar ve bir kale imiş. O yıllarda tam denizin kıyısına küçük kaleler yapmışlar, mallar gemiyle geldiği zaman buradan çevreye dağıtım yapılıyormuş. Kıyıdan hemen yüksek kayalar uzanıyor, kayaların üzerinde bir balkon gibi duran çay bahçesi harika. Manzarası da ayrı bir güzel . Önünde küçük bir koy var, denize karşı çayınızı, kahvenizi eşsiz manzara eşliğinde yudumluyorsunuz. Trabzon'a gelen herkes burayı mutlaka görür dedi, arkadaşlarımız.

Trabzon'un %78'i dağlarla kaplı olduğundan düzlük alanlar genelde derelerin kenarları. Geçim kaynakları da, büyük fabrikalar olmadığından genelde fındık ve mısır gibi tarım üzerine. Meşhur Oltanlar Fındık fabrikaları bile İtalyanlara satılmış. Trabzon'un güneyine düşen Maçka deresi boyunca uzanan yol kenarlarında Sanayi Sitesi ve işyerleri uzanıyor. Arazi müsait olmadığından şimdi yol ve dere boyunca yeni Sanayi Sitesi yapılıyor, yakında buralara taşınacaklarmış. Aslında öyle güzel manzaralar var ki, buralara sanayi sitesi yapılmasa diye kendi kendime içimden geçirdim, ancak başka çareleri yok gibi görünüyor.

Zigana Dağları ise ayrı bir muhteşem güzellik. Bayburt ve Erzurum'a Zigana Dağlarından geçerek gidiliyor ve tarihi İpek Yolu buradan geçiyor. Eskiden kervanlarla Uzak Doğu'dan gelen mallar Erzurum ve Bayburt üzerinden Trabzon'a götürülüyor, buradan da deniz yolu ile Avrupa'ya gemilerle taşınıyormuş. Fatih Sultan Mehmet de Zigana'dan geçerek Trabzon'u almış.

Zigana geçidine şimdi tüneller yapılıyor ve ulaşım çok kolaylaşacak. Böylelikle de doğudan denize bağlantı kurulmuş olacak. Özellikle kış aylarında çok zorlu bir yol olan buralardan geçerken Kop, Ovit ve Vavuk isimli üç dağdan geçiliyor. Kışın buralarda 6 metre kar oluyormuş. Diğer vadilerden farklı olarak bu bölgede hayvancılık ve sütçülük çok gelişmiş. Sürekli yükseğe çıkarak virajlı yollardan döne döne gidiliyor. Biz en son Hamsi Köye kadar gittik. Burada 5 köy varmış. Harika vadiler içindeki köyler yüksek dağlar üzerinde olduğundan sislerle kaplıydı, bu yüzden tam olarak çevreyi göremedik. Bu köylerin çok güzel olduğunu söylediler. Köylerden geçen yol güzergahında bulunan otobüs ve özel araçların mola verdiği güzel bir tesiste bize nefis bir sütlaç ikram edildi. Tesiste çok ilginç bir soba vardı, sobayı araba cantlarından yapmışlar. Kocaman sobanın etrafında sütlaçlarımızı keyifle yedik. Sütlaçın üstüne de neredeyse sütlaçın kendisi kadar kavrulmuş ve dövülmüş fındık koyuyorlar. Ayrıca garsonlar ellerinde kocaman tabaklarla isteyene çorba kaşığıyla sütlaçları yerken ilave olarak fındık veriyorlar. Bizim buralarda ise sütlaçın üzerine azıcık bir parça dövülmüş ceviz koyuyorlar.

Trabzon'un il genelinde 700 bin kişi yaşıyor, şehir merkezi ise tabelada 300 bin kişi yazıyor. Ancak aslında şehir merkezinde 500 bin kişinin yaşadığını ve çok sirkülasyon olduğunu, hem göç aldığını, hem de göç verdiğini söyledi Hülya Ulusoy Hanım. Akçaabat ile Trabzon birleşmiş vaziyette, arada neredeyse hiç boşluk kalmamış. Zaten Trabzon'a 15 Km. mesafesi bulunan Akçaabat da neredeyse Bolu kadar var, nüfusu 125 bin kişi.

Ne yazık ki Araplar buraya da gelmişler ve buradan çok ev alıyorlarmış. Trabzon'da adım başı Arapları görmek mümkün. Onlar da biliyorlar böyle güzel yerleri. 2015 yılında en çok konut satışı Trabzon'da olmuş. Kiralar da evin konumuna ve yerine göre beş yüz ile bin TL. arasında değişiyormuş.

Doğuya açılan kapı olduğundan Trabzon'a kışın her gün 29 uçak iniyormuş. Yazın ise günde 40 uçak inip kalkıyormuş. Türkiye'nin Antalya'dan sonra en çok çalışan havaalanı burasıymış. Havaalanı denizin tam kıyısında. Artık mevcut havaalanı yeterli gelmediği için denizi doldurarak kapasitesini yükselteceklermiş.

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları