02/04/2020

MEMLEKETİM BOLU’YA MERHABA

Nilgün ÖZERDOĞAN

6 Ekim 2015

İnsan, her güne yeni sürprizlerle, yeni başlangıçlarla güne başlayabiliyor. Yaşamın doğal akışı içinde ummadığımız gelişmeler, ummadığımız güzel veya kötü olaylarla karşılaşabiliyoruz. Bazıları bizim elimizde, bazıları ise tamamen bizim dışımızda. Bunları yönetebilmek, direnebilmek, acıları göğüslemek her insanın harcı olamayabiliyor.

Yaşam bir yol gibi, üzerinde düzlüklerin yanında, engebeler, virajlar, yokuşlar da var. Önemli olan bizim bu yolda yürürken karşılaştığımız insanlara nasıl davrandığımız, insanlara sevgi ve anlayışla mı yaklaşıyoruz, yoksa kızgınlık, öfke ve olumsuz duygularla mı yaklaşıyoruz.

Aslında bir insanın yaşantısına dışarıdan bakınca, çoğu kişinin ne kadar anlamsız şeylere üzüldüğünü, olur olmaz şeyleri kendisine nasıl dert edindiğini, bazı insanların da maddiyata ne kadar önem verdiğini görüyorsunuz. Yaşamak için tabi ki paraya ihtiyacımız var, ama para her şey değil. Mutluluk açısından, çok parası olanla, kıt kanaat geçinen arasında o kadar fark olmadığını görüyorsunuz. Belki dağdaki çoban bile bizden mutludur. İmkanları az olan insan, bir şey elde ettiğinde, çok mutlu olabiliyor. Yaşamda her şeyi olan insan ise yapacak bir şeyi kalmadığından ve her şey elinin altında olduğundan bunun değerini bilemeyebiliyor.

Bugünlerde tam da temelinde sevgi sorunu olduğunu düşündüğüm Adnan Tüfekçi Bey'in vefat haberini alınca çok üzüldüm. Böyle iyi yetişmiş, donanımlı ve bilgi birikimi çok olan birinin kaybı Bolu adına da üzüntü verici. Çevresi sevgi dolu olsaydı, kendisi de sevgi yüklü olsaydı sonuç acaba böyle olur muydu demeden kendimi alamıyorum. Tabi bilemiyoruz hangi duygularla, hangi ümitsiz düşüncelerle yaşamına son verdi. Tam da yaşamın tadını çıkaracağı bir zamanda tüm Bolu'luların içini burkarak yaşama veda etti. Oysaki Bolu'muza fikren ve sosyal çalışmalarla ne güzel hizmetler verebilirdi. Her insan çok çok değerli ve paha biçilmez, ancak Adnan Bey gibi yetişmiş, okumuş insanların kaybı ülkenin de milli servetinden eksilen bir değer bence.

Adnan Bey'in zamansız vefatını duyunca ister istemez içimizi yakan ve yıllardır unutamadığımız Dr.Sedat Bey'in kaybı aklıma geldi. Ne kadar tatlı, hayata bağlı ve sosyal bir insandı ve yaşasaydı Bolu'ya daha kim bilir ne güzel hizmetler verecekti. Ruhu bozuk bir müfettiş Sedat Bey'in psikolojini bozdu ve aramızdan ayrılmasına neden oldu. Bu müfettiş acaba bugün huzur içinde yaşayabiliyor mu?

Sevgi bu dünyadaki her şeyden daha değerli. Bunun kıymetini bilmek lazım. Sevgiden yoksun iseniz dünyayı size verseler hiç mi hiç önemi yok. Bizi seven insanların da yaşarken kıymetlerini bilmemiz ve anlamamız lazım.

Memleketim Bolu okurları ile buluştuğum için çok mutuyum. Cavit Demir Bey'in kurduğu bu gazete ilk çıktığı günden bu yana ilgiyle okuyor ve takip ediyorum. Bolu için çok güzel bir yerel gazete. Cavit Bey'in inanılmaz başarıları gibi bu gazete de her geçen gün başarı ile ilerliyor ve yükseliyor. Cavit Bey daha ilk gazeteyi hayata geçirirken bana yazmam için söylemişti. O zaman Bolu Havadis Gazetesi'nde haftalık olarak yazdığım için bir gerekçe olmadan bırakmak arkadaşlarıma vefasızlık gibi geldi, kabul edemedim. Kısmet bugüneymiş.

Ben Cavit Bey'i kişilik bakımından çok sevdiğim ve tıp alanındaki başarıları ile her baba yiğidin başaramayacağı sıfırdan Bolu'muza iki hastane kazandırarak yüzlerce kişiye iş verdiği, vergi ve sigorta primi ödeyerek Devlete katkıda bulunduğu için de çok takdir ediyorum. Başarıları her daim sürsün, çünkü bundan Bolu'muz kazanıyor. Cavit Bey, Ordu İlimizden olmasına rağmen yatırımını Bolu'ya yaparak güzel şehrimizin sağlık alanında Türkiye'nin en iyi illeri arasına girmesini sağladı. Tabi burada İzzet Baba'mızın da sağlık yatırımlarını unutmamak gerek.

Ben amatörce içimdeki duygu ve düşünceleri dilim döndüğünce aktarmaya çalışıyorum, bu konuda hiçbir iddiam yok. Katıldığınız, katılmadığınız, onaylamadığınız konular olabilir, buna saygı duyuyorum. Bunlar benim içimden gelen, kalbimden dökülen şeyler. Çevremdeki her insanı dinlemeye, anlamaya ve onlardan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Çünkü her insanın başlı başına ayrı bir Dünya, ayrı bir değer olduğunu düşünüyorum. Herkesten öğrenecek çok şeyimiz var.

Bundan böyle haftada bir Çarşamba günleri sizlerle birlikte olacağım. Olumlu ve olumsuz eleştirilerinizi de bana mail adresimden yazabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Yazarın diğer yazıları