27/06/2019

20 OKUL ONLARLA GÜZELLEŞTİ

25 Kasım 2013 - 00:00
20 OKUL ONLARLA GÜZELLEŞTİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencileri, gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projeleri ile takdir toplamaya devam ediyor. AİBÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi A.D Öğr. Gör. İlknur Karageyik, 20 okulda çalışma yaptıklarını belitti.

Haber: Elif SARIHAN

Çalışmaları ve yeni projeleri kapsamında bilgiler veren AİBÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi A.D Öğr. Gör. İlknur Karageyik yeni projeleri hakkında da bilgi verdi; "2007 Yılında Sanat Öğretiminde Uygulamalar dersi kapsamı içerisinde yaz okulunda öğretmen adayları ile birlikte Sanat Yolu İle Çevre Eğitimi projesi adı altında bir çok sanatsal etkinlikler yaptık. Bu etkinlikler içerisinde İzzet Baysal Caddesinde performans etkinliği, çeşitli sergiler, önemli sanatçılarla söyleşiler, karikatür sanatçımızın sergisi ve söyleşisi gibi bir dizi sanatsal etkinlikle başladı. Daha sonraki yıllarda Topluma Hizmet Dersi kapsamı içerisinde Köy Okullarını Geliştirelim ve Güzelleştirelim projesi adı altında birkaç köy okulunu yeniledik, giydirdik illüstrasyonlarla boyadık. En güzeli de Susuz Kınık köyündeki okulumuz olmuştu. Valimiz İbrahim Özçimen'in ilk geldiği haftalar içerisinde, köy halkı, köy okulu müdürü, çocuklar, öğretmen adayları ile birlikte muhteşem bir açılış yaptık ve bunu devam ettirmek istedik. Aynı zamanda Doğu Marmara Kalkınma Ajansına Mudurnu'da ki Dumlupınar İlköğretim Okulu için proje yazdık. Bu projemiz ödüllendirildi. Burada bir dizi sanatsal etkinlikle birlikte okulu yenileme çalışmamızı yaptık. Hem illüstrasyonlarla duvar resimlerini gerçekleştirdik. Hem de çocuklara söyleşi konferans, eğitim vererek, artık malzemeleri ürüne dönüştürerek bir çok etkinlikler yaptık."

"PROJEMİZ KAR TOPU GİBİ BÜYÜDÜ"

"Daha sonraki sürekçe Van'ın Gürpınar ilçesi Erkaldı köyünde öğretmenlik yapan ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun olan öğrencimiz, "Öğretmenim size ihtiyacım var" dediği için TOVAK'la birlikte ve üniversitemizin desteği ile Van'ın Gürpınar ilçesi Erkaldı köyüne 7 öğrencimizle birlikte gittik. Okulu yeniledik, iyileştirme çalışmalarımızı yaptık. Duvar resimleri ile süsledik. En güzeli de köy halkı, çocuklar, veliler, öğretmen, öğretmen adayları birlikte bu etkinliği kutladılar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu kutlamalara katıldı. Biz kavramının en iyi anlatıldığı, üniversite ile köyler, köylerle şehirler arasında ilişkinin kurulduğu güzel bir etkinlik oldu. Kar topu gibi büyüdü ve büyümeye de devam edecek."

"MENGEN'DE PROJELERİMİZ OLACAK"

"Şimdiki süreçte Mengen'e yönelmek istiyorum. Oradaki okullara yönelik çalışmalar yapmak istiyorum. Mengen'de ki çalışmalar için yardım bulmaya çalışıyoruz. Projelerimizi hazırlayarak oradaki okullara yönelmek düşüncesi içindeyiz. Öncelikle bize ihtiyaç duyan okullar başvurularını yapıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne danışıyoruz. Bazı okulları okul aile birliğinin desteği ile yeniliyoruz. Herkes elinden geleni yapıyor. Herkes üzerine düşen görevi gerçekleştiriyor. Bizde Güzel Sanatlar Topluluğu ve Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında katılan öğretmen adayları olarak sanatı çevre konusu ile birleştirerek olgunlaştırmaya çalıştık. 20 okulun yenileme ve illüstrasyon çalışmalarını yaptık. "

"OTİZMLİLERE PROJE HAZIRLANIYOR"

"Engelli ismini kullanmak istemiyorum. Özel gereksinimli bireylere yönelikte proje hazırlığı içerisindeyiz. Birkaç toplulukla birlikte Sarıcalar Okulunda çok güzel Sanat Yolu İle Çevre Eğitimi Projesi kapsamında illüstrasyonlarını yaptık. En önemlisi de bahçe alanlarında çocukların vakitlerini geçirebilecekleri matematiğin, sanatın, sporun birleştiği çalışmaların yapılması bu proje kapsamı içerisindeydi. Okullara yönelikte çalışmalar yapacağız. Ayrıca bir dizi sanatsal etkinliklerde götürerek de özel gereksinimli bireylere yönelik ve otistik çocuklara yönelik çalışmalarımız olacak. Bolu dışından da ciddi anlamda başvurular talepler var. Bunları gerçekleştireceğiz."

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.