27/06/2019

AKILLI TEKNOLOJİ KULLANIMI ÖNEMLİ

25 Kasım 2013 - 00:00
AKILLI TEKNOLOJİ KULLANIMI ÖNEMLİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, “İyi kullanabilirsek, etkili ve verimli kullanabilirsek akıllı teknolojiler önümüzdeki yıllarda çok daha etkin bir şekilde karşımıza çıkacaktır” dedi.

Haber: Elif SARIHAN

Coşkun, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla basın mensuplarına yaptığı açıklamada, öğretmenlerin geleceği şekillendiren çocuklara, güven ve yaşama sevinci verdiklerini belirtti. Coşkun, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"İnsanoğlu doğumdan ölüme kadar hayatın her aşamasında eğitime muhtaç bir varlık. Dolayısıyla doğumla birlikte ilk öğretmeni annesi babası olur insanın. Daha sonra yakın çevresi ama belli bir yaştan sonra da hem dünya ve uzayda olan biten her şeyi öğrenmek üzere okul hayatı başlar. İşte bu hayatı ile birlikte bizlerle ilk temas eden insanlar öğretmenlerimiz olur. Öğretmenlerimiz öğretim aşamasının tamamında bizi hayata hazırlarlar. Emek çekerler, zaman harcarlar. Sağlıkları uğruna zaman zaman gece gündüz demeden bizlerin eğitimi için bir gayret sarf ederler ve bu böylece devam eder. Dolayısı ile Hz. Ali'ye ithaf edilen bir söz vardır; "Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" demiştir. Başka bir açıdan baktığınız zaman da ya öğreten ol ya öğrenen ol, dolayısı ile bu iki zümreden birisi içinde bulunmak daima önemlidir. Ben tekrar bu vesile ile öğretmenler gününü kutluyor, emekli öğretmenlerimize de sağlık dolu bir yaşam temenni ediyorum."

Öğretmen yetiştiren bir kurumun başında olması sebebi ile Prof. Dr. Hayri Coşkun şunları söyledi; "Eğitim öğretimde ki bütün müfredat, eğitim öğretimle ilgili yöntemler, eğitim ve öğretimle ilgili yaklaşımlar günden güne değişiyor. Hemen her alanda eğitimle ilgili her alanda günden güne yapılan pek çok çalışma var. Bu çalışmaların sonuçları da zaman zaman yetiştirmekte olduğumuz öğrencilerin müfredatına da yansıyor. Ben bu gün üniversitemiz itibari ile söylemem gerekirse son 4 yıl içerisinde eğitim fakültemizin öğretmenlerimizin iyi yetişebileceği uygulama alanlarının iyileştirilmesinde pek çok yenilikler yapıldı. Öğretmenlerimizin yetiştiği uygulamalı derslerin ön plana çıktığı alanların tamamen yenilendiğini, yine hükümetimizin artık akıllı sınıflar kullanmaya yönelik projesi dolayısıyla da öğretmenlerimizin de buna adaptasyonunu sağlamak amacıyla sınıflarımızda akıllı tahta, akıllı sınıf teknolojilerini kullanmak adımı atıldı. Bu adım bundan sonrada devam edecektir. Hakikaten eğer iyi kullanabilirsek, etkili ve verimli kullanabilirsek akıllı teknolojiler önümüzdeki yıllarda çok daha etkin bir şekilde karşımıza çıkacaktır. Dolayısı ile çocuklarımıza eğitim hizmeti verecek olan öğretmenlerimizin bu anlamda yetişmesi için fakültemizde pek çok etkinlik pek çok yenileme çalışması yapılıyor. Geçen seneden bu seneye kadar da pek çok alanda dünya çapında uzman öğretim üyelerimizin de fakültemizde akademik etkinliklerde bulunmaları, seminer gibi aktivitelerde bulunmaları dolayısıyla da hem öğretmenlerimizi olsun hem akademisyenlerimiz olsun geleceğe hazırlamaktayız. Zaten üniversite demek akademik yapı demek. Kendisini sürekli yenilemesi gereken bir yapı demek. Bu düşünce içerisinde hareket etmek gerekiyor."

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.