27/06/2019

20 ÖĞRETMEN YEMİN ETTİ

24 Kasım 2013 - 00:00
20 ÖĞRETMEN YEMİN ETTİ

Dershanelerin kapatılması tartışmaları eşliğinde Bolu’da kutlanan Öğretmenler günü etkinliklerine katılım yoğundu. Mesleğe yeni başlayan 20 öğretmen yemin ederek öğretmenlik mesleğine adım atmış oldu.

Haber: Elif SARIHAN

24 Kasım öğretmenler günü tüm yurtta olduğu gibi Bolu'da da coşku içinde kutlandı. Anıt Park'ta ki Atatürk anıtın da yapılan törende saygı duruşundan sonra Milli Eğitim Müdürü Recep Alpdoğan'ın çelenk koymasının ardından Anıt Park'ta ki tören sona erdi.

50. Yıl İzzet Baysal Orta Okulu çok amaçlı salonda devam eden 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri protokol konuşmaları ile devam etti. Programda konuşan Milli Eğitim Müdürü Recep Alpdoğan şunları söyledi; "Bu gün 24 Kasım .Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in doğumunun 100. Yılı olan 24 Kasım 1928 tarihinde kabul ettiği baş öğretmenliğin, 1981 yılından beri " Öğretmenler Günü" olarak kutlanmasının 32. yıldönümü. Bu güzel ve anlamlı günde hepinize hoş geldiniz diyor sizleri saygı ile selamlıyorum. Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilimizde de büyük bir azimle görev yapan mesai arkadaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Hızla gelişen çağımızda değişim kaçınılmaz bir gerçektir. Ülke kalkınmasında en önemli etken ise biz öğretmenlere düşmektedir. Bizler ülkenin geleceği olan gençlerimizin yetiştiricisi olarak başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetlerin oluşturduğu çağı yakalamak zorundayız. Bunun için bilginin önemini iyi kavramalıyız. Ancak bilgiyi üreten ve onu en iyi kullanan çağı yakalayabilir ve yönlendirebilir. Bilginin oluştuğu ve üretildiği yerler ise eğitim kurumlarıdır. Bilginin kaynağı ise siz değerli öğretmenlerimizsiniz. Eğer ülkemiz muasır medeniyet seviyesine çıkacaksa bu sizlerin üstün gayretlerinizle ve Atatürk'ün ifadesiyle "Akıl hür, vicdan hür, irfanı hür nesiller sayesinde olacaktır. Bu yüzden öğretmenlik mesleği, dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olarak kabul edilmiş, öğretmenlik mesleğinin önemi her daim vurgulanmıştır. Hz. Ali bana bir harf öğretinin kırk yıl kölesi olurum demiştir. Topluma yön verici konumda olmak kolay değildir. Ancak araştıran sorgulayan açık fikirli insanlar topluma yön verir veya topluma yön verebilecek insanlar yetiştirir. Bunun için okumalı, araştırmalı ve kendimizi geliştirmeliyiz"

Eğitimin hangi basamağında olursak olalım , değişen çağa önce bizlerin ayak uydurması gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Geleceğin mimarı olarak elimizdeki imkanlarla çocuklarımızı gençlerimizi, geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğimizden ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan asla şüphem yok. Öğrencilerinizi yetiştirmenin yanında çağımızın gereklerine ve eğitim anlayışına uygun olarak kendinizi de yenileme ve geliştirme gayretlerinizden eminim. Bu yüzden doğru olanı yaptığınıza inandığımız her konuda her zaman olduğu gibi yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim. Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmenimiz Atatürk'ün yolunda yürümekte olan ve güzel ülkemize aydınlık nesillerini yetiştirmek amacı ile çalışan ve emekli öğretmenlerimizin de Öğretmenler Gününü kutluyorum. Başöğretmen unvanını hayatı boyunca büyük bir onurla taşıyan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi de rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

Milli Eğitim Müdürü Recep Alpdoğan'ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ise, " Bizim öğretmenlerimiz öğrencilerine yaşamını adamış onların sorunlarını ortadan kaldırmak için elinden geleni yapan öğrencisine balık yemeği değil balık tutmasını öğretendir" dedi ve şöyle devam etti; "24 Kasım Öğretmenler Günü daima sevilmeye, sayılmaya, hatırlanmaya layık olan sevgili öğretmenlerimizin bu fedakarlıklarının unutulmadığını gösteren bir gündür. Atatürk öğretmenler için dünyanın neresinde olursa olsun insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır diyerek öğretmenliğin ne kadar değerli ve şerefli bir meslek olduğunu belirtmiştir. Anne ve babamızdan sonra bize en yakın olan kişi öğretmenimizdir. Bir mühendis nasıl demire çimentoya tuğlaya şekil vererek bina inşa ediyorsa, öğretmenlerimizde bize bilgi ve eğitim vererek bizi şekillendirip geleceğe hazırlamaktadır. Bizlere annemizin olmadığı yerde anne, babamızın olmadığı yerde baba olmaktadırlar. Bizim öğretmenlerimiz öğrencilerine yaşamını adamış onların sorunlarını ortadan kaldırmak için elinden geleni yapan öğrencisine balık yemeği değil balık tutmasını öğretendir. Öğrencisi ise okulda edindiği bilgi ve ilke ile hem kendi yaşamına şekil vermeli hem de ülkesinin kalkınması için yeni yeni bilgiler üreterek kendisine verileni geliştirmelidir. İnsanın hem kendine hem de ulusuna yararlı olabilmesi için sadece bilgi edinmesi yetmemektedir. Esas olan eğitimdir. Çünkü eğitim sayesinde insanların düşünceleri doğar gelişir. Eğitimli insan kendisinin ve çevresindekilerin problemlerini çözerken olayları sorgular, araştırır, inceler ve sonrasında çözüm üretir. Eğitimsiz insan ise kulaktan duyduğu fikirlere inanır. Öğretmen eğitilmek için karşına gelen öğrenciyi bilimsel fikirlerle donatarak eğitir. Onu en güzel özelliklere sahip insan olarak yetiştirmeye çalışır. Öğretmenlerimiz öğrencilerini eğitip onlarla bilgi ve deneyimlerini aktarırken hiçbir çıkar peşinde değillerdir. Öğrencilerinin sıcak bir gülüşü içten söyledikleri bir canım öğretmenim sözü onlar için ödüllerin en büyüğüdür. Yıllar sonra bir öğrencisinin gelip onun elini öpmesi öğretmenin en büyük mutluluğudur. Bütün öğretmenlerimiz böyle içten sevilmeyi ve saygı görmeyi hak etmektedirler. Biz anne ve babalar en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı ana kucağından sizin kucağınıza veriyor onları size emanet ediyoruz. Onları kendi çocuğunuz gibi sevdiğinizi, anladığınızı, değer verdiğinizi, bilginiz deneyimizin ve görgünüzle donattığınızı biliyoruz. Ayrıca çocuklarımızı zorlu hayat şartlarını göğüsleyecek şekilde yetiştirdiğinizi de biliyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki öyle bir kutsal görev yapıyorsunuz ki bu güzel ülkenin geleceği sizin elinizde gelecek sizin ve sizin yetiştirdiğiniz gençlerin eseri olacaktır. "

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu'nun ardından Bolu Milletvekili Tanju Özcan da öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü yaptığı konuşma ile kutladı. Ardından mesleğe yeni başlayan 20 öğretmen yemin ederek öğretmenlik mesleğine adım atmış oldu. 50. Yıl İzzet Baysal Orta Okulu öğrencilerinin hazırladığı koro eşliğinde söylenen şarkılar büyük alkış aldı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.