27/06/2019

AKŞEMSEDDİN 1 MİLYON KİŞİYE ULAŞACAK

22 Kasım 2013 - 00:00
AKŞEMSEDDİN 1 MİLYON KİŞİYE ULAŞACAK

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hazırladığı Akşemseddin belgeseli ile Türk kültürü ve tarihi gençlerle buluşacak.

Haber: Elif SARIHAN

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Atasız ati olmaz" projesi kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kültür Merkezinde Akşemseddin'in hayatını anlatan belgesel film gösterimi yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Abdulkadir Mahmutoğlu, " Akşemseddin belgeselinin 1 milyon izleyiciye ulaşmasını istiyoruz" dedi.

"GEÇMİŞİ HATIRLATMAYI AMAÇLIYORUZ"

Etkinliğin ardından Memleketim Bolu Gazetesi muhabirine proje hakkında bilgi veren Mahmutoğlu, bu projenin Sarıkamış etkinliği ile başladığını hatırlatarak, ardından Nene Hatun, Akşemseddin Hazretleri, Malazgirt ve İbrahim Hakkı hazretleri ile devam ettiğini ifade etti. Bu proje ile geçmişi tekrar hatırlamayı, Türk kültürü ve tarihini gençlerle buluşturmayı amaçladıklarını belirten Mahmutoğlu,"2013 yılının Ocak ayında 22 bin 500 kişi ile Sarıkamış'ta şühedanın izindeydik. Devamında, Nene Hatun'daydık. Akşemseddin programına da biz bakanlık olarak tam kadro katıldık. Yine bugün ilk gösterimini de Bolu'da yaptığımız Akşemseddin Hazretlerinin hayatını anlatan bir belgesel hazırlattık" diye konuştu.

81 VALİLİĞE GÖNDERİLDİ

"Mahmutoğlu, bu belgeseli Akşemseddin hakkında bilinmeyenleri veya az bilinenleri anlatmak için hazırladıklarını söyleyerek, "Bu 40 dakikalık belgeseli geçen ay itibari ile 81 il valiliğimize gönderdik. Bilindiği gibi Türkiye'de 16 milyon öğrenci var. İlk kademeyi çıkarttığımız vakit geriye kalan ortaokul ve liselerde10 milyon dolayında öğrencimiz var. Biz valilerimizden bu belgeselin okullarda izletilmesini istedik. Bu 10 milyon öğrencinin 10'da birine ulaşırsak, bu sene açısından amacımızı gerçekleştirmiş olacağız. Akşemseddin belgeselinin 1 milyon izleyiciye ulaşmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. "Bu konu ile ilgili olarak Bolu Valiliği ile birlikte bir çalışma yürüttüklerini de anlatan Mahmutoğlu, "Bolu'da da bulunan her haneye Akşemseddin belgeselini ulaştıracağız. Gelecek sene Göynük ilçesinde yapılacak olan Akşemseddin Hazretleri Programına kadar, biz bu belgeselin Bolulular tarafından en az bir kere izlenmiş olmasını arzu ediyoruz. Çünkü Bolu Akşemseddin Hazretlerinin ev sahibi. Bolu'da yaşayan her vatandaşımızın Akşemseddin ile ilgili en az 10 dakika konuşacak kadar bir bilgi ve kültüre sahip olmasını arzu ediyoruz" dedi.

-"Özümüze dönmek, kültürümüzü sahiplenmek ve tarihimizi şuurlu ve bilinçli bir şekilde yeniden ele almak istiyoruz"

Mahmutoğlu, geçmişini ve tarihini unutan toplumların sosyal şizofreni hastalığına yakalandığını belirterek, "Geçmişini bilmeyen, çevresini ve yakınlarını tanımayan bir insan hastalıklıdır. Buna şizofren denir. Bu olayın toplumlar üzerinde görülmesine de sosyal şizofreni denir. Eğer bir toplum geçmişi ile küsse, geçmişini tanımıyor ise, hatta geçmişine düşman ise, buna sosyal şizofreni denir. Bu hastalık toplumları kendine özüne geçmişine tarihine ve kültürüne düşman eder. En azından onunla ilgisiz kalmasına neden olur" diye konuştu.

Türkiye'nin böyle bir duruma düşmemesi için bakanlık olarak tedbir aldıklarını kaydeden Mahmutoğlu, şu ifadeler kullandı:

"Biz ülke olarak, geçmişimizi, tarihimizi, kültürümüzü unutmamak açısından, bu milletin bağrından çıkan ve yetiştirdiğimiz değerlerimizin Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı olarak belli bir programı dahilinde anılması noktasında hazırlık içerisindeyiz. Bu yıl 10 programımız oldu. Sarıkamış, Nene Hatun, Akşemseddin Hazretleri, Malazgirt, İbrahim Hakkı Hazretleri ve devamında da yine Mehmet Akif Ersoy'un anma programı var. Türkiye'nin başka yerlerinde, doğudan batıya, kuzeyden güneye, nerede bir değerimiz var ise, kültür ve tarih anlamında bizim için kıymeti olan, toplum için önemli olan bir değer ve bir konu var ise, biz bunları gençlerimizle buluşturmayı amaçlıyoruz. Özümüze dönmek, kültürümüzü sahiplenmek ve tarihimizi şuurlu ve bilinçli bir şekilde yeniden ele almak istiyoruz"

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.