06/04/2020

“İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN HAKLARINI VERECEK TEK EKONOMİK SİSTEM MEM'DİR”

1 Mayıs 2014 - 00:00
“İŞÇİ VE EMEKÇİLERİN HAKLARINI VERECEK TEK EKONOMİK SİSTEM MEM'DİR”

Halkımızın mübarek Üç aylarını ve Regaip Kandilini kutlayan BTP Bolu Merkez İlçe Başkanı Mustafa Yağcı, 1 Mayıs İşçi Bayramı için yayınladığı kutlama mesajında; “Tüm işçi ve emekçilerin haklarını verecek tek ekonomik sistem, dünyaya yön veren Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar BAŞ’a ait olan MEM'dir. Bunu hayata geçirecek tek hareket BTP'dir” diyerek tüm halkımızı, tüm işçileri ve emekçileri saflarına davet etti.

BTP Bolu Merkez İlçe Başkanı Mustafa Yağcı 1 Mayıs mesajında şu ifadelere yer verdi;

''Kapitalizmin hediyesi olan günlerden birini daha kutluyoruz. Milyonlarca insanın bir avuç insana hizmet etmesi üzerine kurulu kapitalist yaklaşım, insanlığa sunamadıklarınıhak arama günlerine dönüştürmüştür.

Yaradılıştan gelen ve insanlığınedeniyle sahip olması gereken haklar, can, mal, namus ve yaşayabileceği bir vatan emniyeti ile din ve vicdan hürriyeti herkesin hakkıdır.
Bunlardaki bir eksiklik, hak arama seferberliğine dönüşür. Günümüzde de bu yaşanmaktadır.

1 Mayısİşçi ve Emekçiler Bayramı'na gelince o da, yine Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyetimizi ilân ettiği 1923 yılında ilk defa resmen kutlanmıştır ülkemizde. Ama bu günkü şekli ile değil.

Her hareketinde olduğu gibi bu adımlarında da samimiyetini, çocuk ve gençlere sevgisini ve de emeğe saygısınıgördüğümüz dünya lideri, medeniyetin evrensel boyutlarında ayak izlerini bırakırken,şimdiki yöneticiler ülkemizde bu izleri yok etme gayretkeşliğine düşmüşlerdir.

Senelerdir Mayıs ayı garip birşekilde başlar.Bayramların kutlanmasına meydanları yasaklamışlar, çocuk ve gençleri meydan savaşlarında düşman cephesi gibi görerek bilenmişbir kin ve hırsla, güvenlik güçlerini tam teçhizat, zırhlıaraçlarla (tomalar, akrepler, panzerler ve her türlü mazarratla) etkisizleştirme eylemine girmişler, bunlarıyaparken de "güvenlik" gerekçesine sığınmışlardır.

Her ülkede gayet eğlenceli geçen bu bayram, bizde kutlamadan ziyade hak aramaya dönüştüğü nedenle, tek eğlence, dayak yemek, coplanmak, son yıllarda, modaya uygun gazlanmak, tazyikli suylaıslanmak, arkasından günlerce sızlanmak olarak kutlana gelmiştir.

Adını değiştirmekle de asla huzura ulaşılamamıştır. Bahar bayramı, ismi dahi bu günün dehşetini yok edememiştir. Bunun bir nedeni işçi haklarını koruduğunu göstermek isteyen sendikaların gövde gösterileridir. Sendikalar bu gaye ile işçileri sahaya sürmektedirler.İşçiler haklarınıaradıklarından, sendikalardan daha sendikacı oluvermekte, yani hükümete karşı olmaktadır.

Devlet, malum iktidarlarla dış borç içinde olduğundan, halkını vergilerle ezmektedir.İşçiye zor karşılığı arttırma yaptığında, her kesim ayaklanacaktır. Böylece de devletin kaynakları kutulara konamayacak belli zengin kesim nema alamayacaktır. Bu nedenlemevcut ekonomik sistem değişmedikçe işçi hakları ve halkımızın hakları asla verilemeyecektir.

27 ŞUBAT DÜNYA'NIN DÖNÜM NOKTASI, MEM

Önce komünizmi, ardından 1990-2006 yılları arası liberal ekonomiyi uygulayan Rusya, 2006'dan beri Milli Ekonomi Modeli'ni (MEM) benimsemiş ve kanunlaştırıp uygulamaya başlamıştır. 27Şubat 2013'te ise tezin sahibi Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş'ı Rus Meclisi Duma'da resmi davetle ağırlayarak, Milli Ekonomi Modeli'nin tamamınıhayata geçireceğini dünyaya deklare etmiştir. Ve BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkeleri başta olmak üzere 150'ye yakın ülkede tüketim eksenli bu tez uygulama alanı bulmuştur. Bu tezde en önemli ekonomik haklar ise işçilere sağlanmaktadır. BTP iktidarında;

* Sosyal Devlet Projeleri çerçevesinde işçi ücretleri, insanca yaşayacağı bir gelir seviyesine yükseltilecek, asgari ücret 4.000 TL olacaktır. Ayrıca her işçi vatandaşlık maaşı alacaktır.

* Milli Ekonomi Modeli'ne göre işçiler sadece üretim için var olan, düşük ücrete mahkûm, hakları gasp edilecek bir kesim değildir. Ayrıca etkili bir tüketicidir de…"

BTP Bolu Merkez İlçe Başkanı Mustafa Yağcı, Milli Ekonomi Modeli sisteminde bir kişinin ilelebet işçi olmaya da mahkûm olmadığını dile getirerek,şöyle konuştu: "Proje mukabili sıfır faizli kredi imkânlarından yararlandırılarak işveren olmasına, daha çok kazanmasına olanak sağlanmaktadır.

Çalışan kesimin düşük ücrete mahkûm edildiği bir ekonomide, hangi günü ve hangi meydanı kullanırsanız kullanın işçi hakkından bahsetmek hayalden öteye geçemez. 1 Mayıs günü BTP olarak, bizzat haksızlıkları ve sorunlarıyaşayan işçi-emekçi kardeşlerimize sesleniyoruz: İşçilerimiz haklarını, ancak tam istihdamın sağlandığı, sürekli büyümenin temin edildiği bir sistem olan Milli Ekonomi Modeli'nde adil bir gelir paylaşımı ile kazanabilir. Bu nedenle gerçek işçi bayramı ancak BTP iktidarında mümkün olacaktır. Gelin beraber olalım, işçiler haklarına kavuşsun."

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.