07/04/2020

ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLER, ÖRGÜ MAKİNESİYLE ÜRETİME KATKI SAĞLIYOR

25 Nisan 2014 - 00:00
ZİHİNSEL ENGELLİ ÖĞRENCİLER, ÖRGÜ MAKİNESİYLE ÜRETİME KATKI SAĞLIYOR

Bolu'da öğretmenlerin aralarında topladığı parayla alınan trikotaj makinesini kullanmayı öğrenen zihinsel engelli öğrenciler, tekstil ürünleri üretiyor

İl Milli Eğitim Müdürü Çavuşoğlu: "Öğretmenlerimiz sürekli rutin şeyleri yapmaktan sıkıldıkları için aralarında para toplayarak trikotaj makinesi satın almış. Burada öğrencilerimiz değişik şeyler örecek ve bu ürünlerin ekonomik değerleri olacak"

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, uygulamanın Bolu'da bir ilk olduğunu belirterek, okulda öğretmenler tarafından öğrencilere el işi ve el sanatları konusunda da eğitim verildiğini söyledi.

Merkezde, öğrencilerin kolay öğrendikleri çalışmaların yapıldığını ifade eden Çavuşoğlu, "Öğretmenlerimiz sürekli rutin şeyleri yapmaktan sıkıldıkları için aralarında para toplayarak trikotaj makinesi satın almış. Burada öğrencilerimiz değişik şeyler örecek ve bu ürünlerin ekonomik değerleri olacak" diye konuştu.

Merkezin Müdürü Rıdvan Yücel de okulda orta ve ağır derecede engelli öğrencilerin eğitim gördüğünü anlatarak, kayıtlı 39 öğrencilerinin bulunduğunu ifade etti.

Okullarındaki kız öğrencilerin öğretmenleri eşliğinde atölyede el sanatları ürünleri yaptığını dile getiren Yücel, ürünlerin yüzde 80'lik kısmının öğrenciler, geriye kalanının ise öğretmenlerce tamamlandığını bildirdi.

Yücel, üretim faaliyetlerinin yaklaşık 2 yıldır sürdüğünü belirterek, "Öğretmenlerle yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin kullanması için trikotaj makinesi almaya karar verdik. Bu makineyi almamızdaki ilk amaç, hem öğrencilerimizin bilek kaslarını geliştirmek hem de üretkenliklerini arttırmaktı. Bu öğrencilerimizde 12 tanesi bu makineyi kullanabilecek durumda. Burada öğrencilerimiz anne, baba ve kardeşlerine hediye edebilecekleri kazak ve atkı gibi ürünler ortaya çıkartıyorlar" ifadesini kulandı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.