05/04/2020

KORELİLER TÜRKLERİ UNUTMUYOR

24 Nisan 2014 - 00:00
KORELİLER TÜRKLERİ UNUTMUYOR

Güney Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği Savunma Ataşeliği ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin birlikte düzenlediği öğle yemeği ve Kore Gazi torunlarına yardım için düzenlenen tören dün Bolu Askeri Gazinosu’nda gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe, Bolu Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş, 2. Komanda Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin İka, Kore Cumhuriyeti Savunma Ateşesi Kurmay Albay Jooseong Han, eşi Jeonga Park, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı emekli Albay Şükrü Tandoğan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, gazi ve gazi eşleri ile diğer protokol üyeleri katıldı.

Fedakarlıklarını Unutmadılar

Saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşları ile başlayan törende Kore Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han, bir konuşma yaptı. Kore halkının Türk Milletine minnettar olduğunu belirten Kore Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han, "Bugün Türkiye'nin Abant Gölü ve Yedigöller gibi doğa harikaları ile bilinen bu şehirde siz değerli gazilerimiz ve aileleriyle bir arada bulunmaktan çok büyük onur ve kıvanç duymaktayım. Ben ve Kore halkı kahraman Kore gazilerimizin Kore'de nasıl savaştığını iyi biliyoruz. Biz bunu hiç unutmadık ve sonsuza kadar hiç unutmayacağız. Bunun için de faaliyetler yapıyoruz ama bunlar yetmez. Gazilerimizin çocuklarına ve torunlarına nasıl bir destek vereceğimizi her zaman düşünüyoruz. Bugün kahraman Kore gazilerimizle ve aileleriyle bir arada bulunmaktan ben çok mutluyum. Güçlü Türkiye ordusu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin dalgalanan Türk Bayrağı altında sonsuza denk gelişme ve gelişmesini diliyorum" dedi.

Fedakar Türk Ordusu

"Tuğgeneral İsmail Güneşer: Kore savaşı, kahraman Mehmetçiklerimizin en zor şartlarda dahil kararlılıkla ölümü göze alırcasına, her ortamda bu fedakârlıklarını gösterdikleri en büyük destandır. Malumunuz Kore halkının savaştan sonraki bu acıları, zaman içinde günümüze kadar artarak devam eden milletler arası bir dostluk ve iş birliği nişanesi olmuş ve kıvançla övünçle yad edilecek bir olay olmuştur. Ben Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir personeli olarak her fırsatta Kore Cumhuriyeti'nin bu millet tarihine gösterdikleri bu fedakarlıkları yapan kahramanlık yapan gazilerimize duydukları minneti bende her ortamda söylüyorum. Kendim Güney Kore'ye gittim orayı gezme fırsatım oldu. Ben bu vesileyle şehit olmuş tüm kahraman ve gazilerimiz ile ailelerini saygı ve hürmetle selamlıyorum."

Gazilerimiz İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bolu Şube Başkanı Sami Yıldız ise, "Genel merkezimizin destekleri doğrultusunda Bolu'da yaşayan gazi ve ailelerine hizmet etmek haklarının takipçisi olmak, sosyal dayanışmayı sağlamak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızı yürütürken derneğimize maddi manevi desteklerini esirgemeyen Valimize, Belediye Başkanımıza, Garnizon Komutanımıza ve Emniyet Müdürümüze teşekkürlerimizi bir borç biliriz. Şuan da derneğimize üye 155 kişi vardır. 142'si Kıbrıs gazisi 9'u Kore Gazisi, diğer 4'ü de Kore Gazi eşidir. Kore Savaşı'nda Türkiye'den de 5090 askerden oluşan bir tugay savaştı. 741 Türk askeri şehit olurken, 2 binden fazla askerimiz gazi oldu. Hepinize katılımınızdan teşekkür ederim" dedi.

Bu Kore Devletinin Ahde Vefa Örneğidir

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı emekli Albay Şükrü Tandoğan yaptığı açıklamada şunlara değindi: "Bundan 64 yıl önce Kore'de yaşanan savaşa yaklaşık 22 bin gazimiz iştirak etmiştir. Savaştan sonra da 36 bin civarında Kore'ye asker gönderildi. Son asker 1971 yılında yurda döndü. Kore savaşında savaşan gazilerimiz, Çanakkale savaşında askerlerimiz nasıl savaştıysa aynı şekilde savaşmıştır. Türk askerinin kahramanlığını ortaya koymuştur. Bolu'da giden kahramanların birazı da buradadır. Kore gazileri Türkiye-Kore dostluğunun temelini teşkil ederler. Bugün Kore'nin bağımsızlığını kazanmasında, hürriyetini elde etmesinde, Kore gazilerimizin çok büyük bir rolü vardır. Kore dünyanın gelişmiş en büyük devletleri arasına girmişse, bunda Kore gazimizin de çok büyük rolü vardır. Savunma Ateşesi Albayımızla beraber biz yurt içindeki diğer şubeleri dolaşıp Kore gazilerimizle de beraber oluyoruz. Gerçekten şunu da görüyorum ki Kore gazilerimiz de Kore devletine ve halkına karşı son derece sevecenler. Bu Kore devletinin ahde vefa örneğidir."Eğitim burs belgelerini Kore Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han verdi. Tek tek masaları dolaşan Kore Büyükelçiliği Savunma Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han Kore Gazilerinin masasına geldiğinde vefa örneği gösterip saygıyla ellerini öptü.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.