20/11/2019

SİSTEM VE ANAYASANIN DEĞİŞMESİ GÜNDEME GELECEK Mİ?

27 Haziran 2019 - 12:45

TBB Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Bolu Barosu Eski Başkanı Av. Atalay ve Siyaset Bilimci Akademisyen Doç. Dr. Tütütncü Kara Kutu’da Sarı’nın konuğu oldu. 31 Mart yerel seçimleri ve 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçiminin Türkiye’de pek çok siyasi değişime neden olacağını söyleyen Av. Atalay bu değişimin en başında Cumhurbaşkanlığı Sisteminin geldiğini belirtti. Başkanlık sistemini Türkiye’nin benimseyemediğini ifade eden Atalay, yeni bir anayasanın dahi gündeme gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Merkez TV’nin canlı haber programı Kara Kutu’da bu hafta TBB Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Bolu Barosu Eski Başkanı Hukukçu, Avukat Ferit Atalay ve BAİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Siyaset Bilimci Doç. Dr. Koray Tütüncü konuk oldu.

Gazeteci Arzu Sarı’nın hazırlayıp sunduğu Kara Kutu’da konuk olan Atalay ve Tütüncü 31 Mart Yerel Seçimleri ve 23 Haziran İstanbul seçiminin öncesi ve sonrası hakkında konuştu.

Seçimlerin Türkiye’de artık seçmen ve siyasetçi profilini değiştirmeye başladığını belirten Atalay ve Tütüncü, Türkiiye’de bundan sonra değişimlerin oluşacağını kaydetti.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VE ANAYASA YENİDEN KONUŞULACAK”

TBB Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi ve Bolu Barosu Eski Başkanı Hukukçu, Avukat Ferit Atalay seçmenin artık bilinçlendiğini ve 23 Haziran’da, geçmişte nerelerde hata yaptığını sorgulayarak oy kullandığını belirtti. Atalay, “AK Parti seçmeni dahi verdiği oyu sorguladı bu seçimlerde. Bu sorgulama Türkiye’de siyasetin rengini değiştirecek. Belki de Başkanlık Sistemi’ni yeniden tartışmaya açacağız. Belki Parlamenter Sistem’e nasıl döneceğimizi konuşacağız. Hatırlayın biz Barolar Birliği olarak Adalet Bakanı ile görüştüğümüzde Cumhurbaşkanı saraydaki konuşmasında dedi ki ‘Yargı bağımsızlığını konuşacağız tekrar’ dedi. Hatta tekrar konuşulmaya başlandı. Bu seçimler siyasetin aktörlerini değiştirecek. Kimileri sahadan çekilecek, yeni aktörler ortaya çıkacak. Bunların başında işte İBB Başkanı İmamoğlu bulunuyor. Bu hatta ve hatta CHP’nin, MHP’nin, İYİ Parti’nin yeniden dizayn edilmesine neden olacak, radikal değişikliklere neden olacak ve değişmek zorunda. Bu gerçekten tekçi, monist, amorf, bir şeye benzemeyen bu başkanlık sistemi dediğimiz sistem oturmadı. Türkiye bunu içselleştiremedi, oturacağa da benzemiyor. Bunu yeniden konuşacağız. Belki yeni bir anayasayı konuşacağız” dedi.

İTTİFAKLAR UZLAŞIP YENİ BİR ANAYASA HAZIRLAMALI”

Türkiye’nin Meclis’i yeniden güçlendirmek zorunda olduğunu söyleyen BAİBÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Siyaset Bilimci Doç. Dr. Koray Tütüncü, ittifakların uzlaşarak sivil bir anayasa yapması gerektiğini belirtti.  Tütüncü,Türkiye’de ikili bir akım var. Bu iki akımın uzlaşıp güçlü bir sivil anayasa ve Meclis’i de güçlendiren bir sivil anayasa yapamadığı sürece Türkiye’de bir çok şeyi yeniden yeniden konuşuyor olacağız. Makul yurttaşların oluşturduğu politik merkez böyle bir şeyi zaten talep ediyor. Dar ve kısıtlı kimlik siyaseti içinde kimse siyaset yapma kalkacak artık. Türkiye çünkü Meclis üzerinden siyasal kültürünün biçimlendiği bir anlayışa sahip” diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.