20/11/2019

EĞİTİME FİN MODELİ GELİYOR…

18 Haziran 2019 - 15:57

Merak Edenler, Bolu Yerel Çalıştayı Bolu İzzet Baysal Ortaokulu Spor Salonu’nda yapıldı. Çalıştay’da verilen 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda konuşan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, eğitimin sadece binaların içine hapsedilmeyeceği tasarım beceri atölyelerinde de verileceğini belirterek Bolu’da Fin Modeli Eğitim Sistemi’ni uygulayacaklarını söyledi.

Sabancı Vakfı ve Bolu Bağışçılar Vakfı’nın desteği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen Bolu Yerel Çalıştayı Merak Edenler 16. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı Bolu Merkez İzzet Baysal Ortaokulu’nda yapıldı.

320 PROJE DESTEKLENDİ

Çalıştay’ın açılışında konuşan Bolu Bağışçılar Vakfı Genel Sekreteri Öznur Akkaya, vakıf hakkında katılımcı öğretmenlere bilgi verdi. Vakfın bugüne kadar 320 projeye karşılıksız destek verdiğini söyleyen Akkaya, bu projelerin yüzde 60’ından fazlasının eğitim projeleri olduğunu belirtti.

ÇALIŞTAYDA 30 ÖRNEK SUNUM YAPILDI

Çalıştay, daha önce düzenlenen ana konferansta sunulan ve yerelden derlenen yaklaşık 30 iyi örnek sunumu, atölye ve yan etkinliğe ev sahipliği yaptı. ERG Eğitim Laboratuvarı Koordinatörü Suat Kardaş, Akademisyen Doç. Dr. Göksu Gözen ve Yaratıcı Drama Eğitmeni-Yazar Nilay Yılmaz’ın açış paneli ile başlayan Bolu Yerel Çalıştayı’nda, ERG Araştırmacısı Bahar Uzunkök, Eğitim İzleme Raporu 2017-18 üzerinden ERG’nin eğitimi nasıl izlediğini anlattı.

BOLU’DA EĞİTİME FİN MODELİ

Çalıştay’da konuşan Bolu İl Millî Eğitim Müdürü Yasin Tepe merakın başarıyı da beraberinde getirdiğini söyledi. Bolu’da eğitim sisteminin kapalı binalarda kalmayacağını söyleyen Tepe, Finlandiya’da uygulanan Fin Modeli Eğitim Sistemi’nin Bolu için çok uygun olduğunu ve Bolu’da bu sistemin uygulanabileceğini belirtti. Bunun için okullarda tasarım beceri atölyeleri kurulacağını söyleyen Tepe, öğrencilerin üretime ve tasarıma da ağırlık vereceklerini ifade etti.

Çalıştayda daha sonra Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram'a katkılarından ötürü teşekkür plaketi verildi.

Eğitim Reformu Girişimi tarafından 2004’ten bu yana düzenlenen Eğitimde İyi Örnekler Konferansları, işimi nasıl daha iyi yaparım diye düşünerek pek çok çocuğun dünyasını değiştiren öğretmenlerin çalışmalarını görünür kılıyor. Fikirler, uygulamalar ve materyaller, konferansa katılan binlerce eğitimciye ilham oluyor.

İl millî eğitim müdürlükleriyle işbirliği içerisinde gerçekleştirilen yerel çalıştaylar, bugüne kadar toplam 38 ilde gerçekleşti ve 7 bin 500’ü aşkın katılımcıyı ağırladı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.