27/06/2019

VALİLİKTEN YABANCI UYRUKLU AÇIKLAMASI

12 Nisan 2019 - 23:12
VALİLİKTEN YABANCI UYRUKLU AÇIKLAMASI

Bolu Valiliği ilimizdeki yabancı uyruklu kişilerle ilgili bir açıklama yaptı.

Bolu Valiliği ilimizdeki yabancı uyruklu kişilerle ilgili bir açıklama yaptı. Valilik resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle; 

 Son zamanlarda kamuoyunda, vatandaşlarımızı rahatsız eden, aynı zamanda vatandaşlarımız ile yabancı misafirlerimizi karşı karşıya getirebilecek bir takım söylemler yer almakta veya yazılıp çizilmektedir.

        Suriyeli misafirlerimiz üzerinden hareketle ilimizde vatandaşlarımızın hakkının, hukukunun yabancı misafirlerimize verildiği yönünde sözler sarf edildiği görülmektedir. Bu söylemler ve düşünceler doğru değildir.

        Kayıtlarımıza göre; Bolu il genelinde ikamet iznine sahip 2604, uluslararası koruma veya geçici koruma kapsamında ise 9314 şahıs olmak üzere toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu şahıs bulunmaktadır.

        11 bin 918 kişinin, 6539’u Iraklı, 2379’u Suriyeli, 1391’i Afganistanlı, 450’si İranlı, 109’u Türkmenistanlı, 1050’si ise Azerbaycan, Tacikistan, Gürcistan, Filistin, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelerdendir.

        İlimizde kalan ve ihtiyaç sahibi olan misafirlerimize yapılan en önemli yardımlar Birleşmiş Milletler Gıda Fonu tarafından finanse edilen “Sosyal Uyum Yardımı” ve Yabancılara Yönelik “Şartlı Eğitim Yardım”larıdır.

        Bu yardımlarda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiş (Türk vatandaşlarına uygulanan muhtaçlık) şartlara uygun olmak kaydıyla Valiliğimizin kontrol ve koordinesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda  Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından verilen “Yardıma Muhtaçtır” kararı üzerine Kızılay tarafından verilen “Kızılay Kart” ile ve yine Kızılay tarafından doğrudan şahısların hesabına (Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan aktarılan ödeneklerden) yatırılmaktadır.

        Sosyal Uyum Yardımı aylık kişi başı 120 TL olup, Bolu İl genelinde halen 560 hanede, 3009 kişiye aynı şekilde Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan aktarılan ödenekten yardım yapılmaktadır.

        Ayrıca, ağır engelli (Tam bakıma muhtaç) bireyi bulunan ailelere de yine Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan finanse edilen ödenekten aylık 600 TL ek ödeme yapılmaktadır. İlimizde bu şekilde halen 33 şahıs / ailesi yardım almaktadır.

        Şartlı Eğitim Yardımı ise 35 TL ile 60 TL arasında öğrencinin okuduğu okula göre değişmektedir. Şartlı Eğitim Yardımı da Kızılay kartla ödenmektedir. Kararı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti vermektedir. İhtiyaç sahibi kişilerin belirlenmesindeki kriterler Türk Vatandaşlarına uygulanan kriterlerdir.

        Sonuç olarak; İlimizde veya ülkemizde bulunan her yabancı, devletimizden yardım alıyor anlamına gelmemektedir. Devletimizin koyduğu kurallar çerçevesinde muhtaç olduğu tespit edilen yabancılara da yine devletimizin koyduğu prensipler çerçevesinde gerekli yardımlar yapılmaktadır. Ancak bu yardımların kaynakları farklı olmaktadır. Yardım uygulaması bu şartlar altında yine devam edecektir.

        Diğer yandan; 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu gereğince ülkemizde yabancılar “Çalışma İzin Belgesi” olmadan çalışamamaktadır. Çalışma izni olmadan çalışan yabancılara da çalıştıran işverenlere de gerekli yasal müeyyideler uygulanmaktadır. Çalışma izin belgesi alabilmek  için gerekli şartlar mevzuatta belirtilmiştir. Bu belgeleri verecek olan makamlar da bellidir. Belgeyi alanlar iş bulduğu takdirde istediği yerde izin belgesi çerçevesinde çalışma hakkına  sahiptir. Yabancı işçi çalıştırma hakkı veya çalışma hakkı uluslararası hukuk çerçevesinde “mütekâbiliyet” esasına göre kullanılabilmektedir. Çalışma izin belgesi veren makamlar kanunlarımızın belirlediği şartları bilmek ve uygulamakla yükümlüdür.

        Toplumsal huzurun devamında  birlik ve beraberliğin önemini her Bolulu hemşehrimin çok iyi bildiği konusunda  hiç bir kuşku bulunmamaktadır. Ayrıca bahis konusu şahıslarla tarih boyunca zor şartlarda her zaman birbirine yardımcı olmuş, aynı coğrafyayı paylaşan milletlerin evlatları olduğumuz hususunuda göz önünde bulundurarak

        Saygıdeğer kamuoyumuza önemle takdîm olunur.

1 yorum yapılmış

  • smailhakkdurusoy13 Nisan 2019 • 12:04

    ALLAH SENDEN VE VATANIMIZA MİLLETIMIZE ADALETLE HIZMET EDEN DEVLET ADAMLARIMIZDAN RAZI OLSUN SAYIN VALİMIZ

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.