27/06/2019

"ONU ALLAH'A HAVALE EDİYORUM"

10 Nisan 2019 - 11:36

AK PARTİ'Lİ METİN SEÇİMLERİN ARDINDAN İLK KEZ KAMERALAR ÖNÜNE ÇIKTI

31 Mart seçimlerinde CHP'li Tanju Özcan'la girdiği seçim yarışını kaybeden AK Parti'li Fatih Metin, partisinin eski Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın kendisine yönelik eleştirilerine "Onu Allah'a havale ediyorum" diyerek cevap verdi. Metin, Özcan'ın Suriyeli vatandaşlara ayni ve nakdi yardımı kesme talimatına da tepki göstererek, ". Bu karara imza atan Tanju beyi kınıyorum. Bu rahatsızlığı bir siyasi şova dönüştürmek çok doğru bir şey değil" dedi.

AK Parti'den Bolu Belediye Başkan Adayı olan eski bakan yardımcısı Fatih Metin, gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Seçimlerin ardından ilk kez gazetecilerle bir araya gelen Metin, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bolu eski belediye başkanı AK Parti'li Alaaddin Yılmaz'ın "Bolu'da kazanamayacak tek aday Alaaddin Yılmaz" şeklindeki sözlerinin hatırlatıldığı Metin, "Alaaddin Yılmaz bizim ağabeyimizdir, partimizin kurucusudur. Dolayısıyla geçmişimiz itibariyle, parti disiplini itibariyle şahsımla alakalı söylediklerini Allah'a havale ediyorum. Partimle ve şahsımla alakalı söylemleriyle ilgili olarak da toplumumuzun Bolu kamuoyunun vicdanına havale ediyorum" diye konuştu.

CHP'YE MUHALEFETİN NASIL YAPILACAĞINI ÖĞRETECEĞİZ

Seçim döneminde kente gelen bakanların Bolu için söz verdiklerine dikkat çeken Metin, şunları söyledi:

"Bolu'ya taahhüt edilen ve verilen sözler Bolu'ya verilmiş sözlerdir. Fatih Metin'e verilmiş sözler değil. Sözü veren kişi hem sözü verip hem de icraat yapacak değil. Bir bakan 81 ilden sorumlu. Bu işi bürokratlar yapar. Bürokratlarda durduk yere bunu yazmaz, takip etmez. Burada devreye o işi takip etme noktasındaki kişiler girer. Bu işlerin takibi ve sorumluluğu belediye başkanı ile onun bürokrasindedir. Bugüne kadar Bolu'ya gelen bakanların ne söylediği ortada. Bunların takibiyle görevli kişide belediye başkanımız ve onun bürokratlarıdır. Sorumluluğu alan Tanju Özcan ve CHP. Yerelde AK Parti olarak muhalefetin nasıl yapılacağını da önümüzdeki günlerde göstereceğiz. Bu zamana kadar ana muhalefet partisine iktidar nasıl yapılır, iktidarda olmanın sorumluluğu nedir bunu öğretemedik. Ama muhalefetin nasıl yapılacağını öğreteceğiz"

"BOLU'DA PARTİ TEŞKİLATINDA REVİZYON OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

Metin, Bolu Belediye Başkanlığı ile bazı ilçeleri kaybetmelerinde bir çok nedenin olduğunu kaydederek, "Bununla ilgili yaklaşık 10 sebep sayabiliriz. Suçlu aramaya da gerek yok. Netice itibariyle biz bir partiyiz. Sevabıyla günahıyla eksisiyle artısıyla o parti içerisindeki tüm yetkili kişiler olarak eşit sorumluyuz. Başarı da başarısızlık da hepimizin. Aslında burada çok büyük bir başarısızlık yok. Bolu'da yüzde 45 oy aldık. Aradaki fark da belli. Geçmişte alınan ve düşen oylar belli. Nerelerde ve niye düştüğü belli. Bunları önümüzdeki dönemde ayrıntılı bir şekilde ortaya koyacağız. Ekonomik, yerel yönetimlerden kaynaklı, parti teşkilatlarından kaynaklı ve bir takım sosyal sebepler var. Seçmenin mesajını çok net şekilde aldık. Bunun da gereğini yapacağız. Bolu'da parti teşkilatında revizyon olacağını düşünmüyorum. Olması gerektiğini de düşünmüyorum. Teşkilatlarımızla sahada elimizden geleni yaptık. Yeterli olmadı o ayrı mesele. Revizyon gerektirecek bir eksiklik düşünmüyorum"

TANJU ÖZCAN'I KINIYORUM

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın Suriyelilere ayni ve nakdi yardımı kesmesi kararına tepki gösteren Metin, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Son kararı ne islami, ne insani. Bu kararın hiç bir islami tarafı yok. Hiç bir insani tarafı yok. Bolu'daki sorun aş evinden 4 kap yemek yiyen Suriyeli sorunu değil ki. Bolu'daki sorun yabancı uyruklu kişilerin parklarda ve caddelerde başıboş gezmesi. Toplum bundan rahatsız. Buna çözüm üretilmesi gerekiyor. Biz yerel yönetimleri aldığımızda bu sorunu üç aşamada halledeceğimizi söyledik. Bunların caddelerde, parklarda başıboş gezmesini engelleyecek Göç İdaresi ve Ankara ile beraber Bolu yerel idaresi olarak ekonomik ve sosyal projeyle bunları bu başıboşluktan kurtaracağız dedik. Bolu'da göçmenlerin çocukları kaynaşma eğitimi kapsamında okuma yazma bilmediği halde sınıflara yerleştiriliyor. O çocuğa da yazık onunla birlikte okuyan çocuğa da yazık, öğretmene de yazık. Dedik ki,  belediye başkanı olduğumuzda Milli Eğitim Müdürü ile birlikte ortak bir çalışmayla bu çocuklara okuma yazma öğreteceğiz ve sonra kaynaştırmak için bu okullara yerleştireceğiz dedik. Bunlardan kaynaklı sağlık problemleri var. Halk Sağlığı ile tarama yapıp hastalıkları belirleyip özel tedavi yöntemiyle bu hastalıkların önüne geçeceğiz dedik. Belediye başkanı olsaydık hemen Bolu'daki göçmenlerin nerede oturduğuyla ilgili talimat verecektim. Bunlar yapılması gerekirken 4 kap yemeği yasaklamak insani ve islami değil. Bu nedenle kınıyorum. Bir müslüman olarak kınıyorum. Bu karara imza atan Tanju beyi kınıyorum. Bu rahatsızlığı bir siyasi şova dönüştürmek çok doğru bir şey değil"

2 yorum yapılmış

  • AliKo10 Nisan 2019 • 20:55

    Çok merakliysan evine al.bak.biz istemiyiruz.suriyeli Bolu'da.tanju beyi bu kararından dolayı destekliyoruZ
  • Vatanda11 Nisan 2019 • 02:44

    Hayatında kime ne yardım ettin

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.