17/07/2019

80 METREKARELİK SALONDAN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA

25 Ocak 2019 - 14:11
80 METREKARELİK SALONDAN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNA

Bolu'nun Mengen ilçesi'nde 10 yaşında Muay Thai sporuyla tanışan Ceren Yılmaz, 80 metrekarelik küçük bir salonda çalışarak dünya ve avrupa şampiyonu oldu. 15 yaşındaki milli sporcu, iki ay sonra yapılacak Türkiye Şampiyonası'nı kazanarak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanmak için çalışmalarını sürdürüyor.

5 yıl önce ağabeyi sayesinde Muay Thai sporu ile tanışan Ceren Yılmaz, milli takım antrenörü Ertan Akdoğan nezaretinde ilçede bulunan tek spor salonunda çalışmalara başladı. 80 metrekarelik küçük bir salonda azimle antrenmanlarını sürdüren genç sporcu Mengen Belediyespor çatısı altında katıldığı turnuvalarda arka arkaya altın madalyalar kazanarak başarı merdivenlerini hızla çıktı. 2017 ve 2018 yıllarında Tayland'da düzenlenen dünya şampiyonasında iki kez altın madalya alarak Türk bayrağını dalgalandıran milli sporcu Uluslararası Muay Thai Federasyonu tarafından Türkiye'de ilk kez 'Dünyada geleceğin Yıldız Sporcusu' ödülünü alan tek kadın sporcu ünvanını aldı. İki kez dünya şampiyonu olan Yılmaz, 2015-2017 ve 2018 yıllarında da Avrupa Kupasını kazanarak büyük başarıya imza attı. Genç sporcunun kendisi gibi milli sporcu olan ağabeyi Batuhan Yılmaz'da 2016 yılında Açık Avrupa Kupası'nda altın madalya kazandı. Yılmaz, ağabeyiyle birlikte aynı salonda 18-23 Şubat'ta Antalya'da düzenlenecek Türkiye Muay-Thai Şampiyonasına hazırlanıyor. Ceren Yılmaz, Türkiye şampiyonluğunu kazanarak 29 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında  Antalya'da yapılacak Dünya Şampiyonasına katılma hakkı elde etmeyi hedefliyor.

Ağabeyi sayesinde muay thai ile sporuyla tanıştığını anlatan Yılmaz, "Ağabeyim ile bu spora devam ettim. İlk madalyamı Türkiye Şampiyonluğunda kazandım. Daha sonra Avrupa ve dünya şampiyonalarına katıldım. Hedefim bu yıl yine dünya şampiyonu olmak. Türkiye'de birinci olursam direk katılma şansını elde edeceğim" diye konuştu.

Yılmaz, 'Dünyada geleceğin Yıldız Sporcusu' ödülünü alan tek kadın sporcu olmasının gurur verici olduğunu vurguladı.

Mengen'de yaşayan gençleri sporla tanıştırdığını kaydeden milli takım antrenörü Ertan Akdoğan, şunları söyledi:

"4 yıllık süre zarfında iki dünya, 4 tane Avrupa Kupa Şampiyonluğu, bir tane Avrupa Kupa ikinciliği, sayısız Türkiye şampiyonlukları ve il birincilikleri elde ettik. 2018 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a dünya şampiyonluğu için söz vermiştik. 2019 yılında da hedeflerimizi ilerletmek istiyoruz. Milli sporcumuz Ceren Yılmaz, 2018 yılında Dünyada Geleceğin Yıldızı ödülünü aldı. Kendisiyle biz iki Türkiye Şampiyonluğu, 4 Avrupa Kupa Şampiyonluğu ve 2 Dünya Şampiyonluğu kazandık. Dünyada ve Avrupa'da En Teknik Sporcu ve Geleceğin Sporcusu ödülünü kazandı. Şu an muay thai'de geleceğin parlayan yıldızı" diye konuştu.

Dünya şampiyonu Ceren Yılmaz ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etmek istediğini söyleyen Akdoğan, Erdoğan için hazırladıkları hediyeyi kendisine vermek istediklerini ifade etti.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.