20/08/2019

İLETİŞİM EĞİTİMİ VE KORUMALI İŞ YERİ ÇALIŞMALARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

10 Mayıs 2018 - 21:17
İLETİŞİM EĞİTİMİ VE KORUMALI İŞ YERİ ÇALIŞMALARI İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bolu’da ikamet eden 18 yaş üstü engelli bireyler için Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü arasında ‘iletişim eğitimi ve korumalı iş yeri çalışmaları işbirliği” protokolü imzalandı

Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Koçyiğit, Bolu Belediyesi başkanlık makamında bir araya gelerek, engelliler için büyük önem taşıyan projeyi hayata geçirecek protokolü imzaladılar.

Zihinsel, ruhsal ve bedensel engelli bireylerin cinsel istismardan korunma yöntemleri, kişiler arasında iletişim konularında eğitim verilmesi ve engelli bireylerin istihdamı konusunda işyerlerinin bilgilendirilmesini amaçlayan protokol,  Bolu ilinde ikamet eden 18 yaş üstü zihinsel engele sahip bireyleri kapsıyor.

Protokolün imzalanmasının ardından açıklamalarda bulunan Bolu Valisi Aydın Baruş yaptığı konuşmasında, "Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında zihinsel, ruhsal ve bedensel engelli bireylerin cinsel istismardan korunma yöntemleri, kişiler arasındaki iletişim konularında eğitim verilmesi ve engelli bireylerin istihdamı konusunda işyerlerinin bilgilendirilmesi hususlarında bir protokol düzenlendi. Protokolün amacı bu kurumlar arasında engelli bireylere verilecek olan kişiler arası iletişim konulu eğitimler kapsamında işbirliğinin sağlanmasıdır. Protokolün kapsamı Bolu ilinde ikamet eden 18 yaş üstü zihinsel engele sahip bireyler olarak belirlendi. Bu protokolün uygulanmasında Bolu Kent Konseyi, Bolu Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle zihinsel engellilere yönelik Karaçayır bölgesinde açılan kurs yeri olacaktır.  Bu eğitim kapsamında çocuklarımıza, gençlerimize davranış kontrolü, sosyal beceriler, selamlaşma, tanışma ve tokalaşma becerileri, sözel ve sözel olmayan davranışlar, kişiler arası ikna ve iletişim becerileri, kendimizi anlamak ve gelişim durumu, işyerinde uygun olan ve olmayan davranışlar, sosyal destek, araçsal destek konularında gerekli eğitim verilecektir. Burada esas amaç engelli bireylerimizin sosyal hayata kazandırılması, sosyal hayat içerisinde aktif olarak yer alması. Diğer zamanlarda olduğu gibi şu anda da kurumlarımız arasında engelli bireylerimizin sosyal hayata kazandırılması hususunda tam bir işbirliği var. Ben bu protokole katılan ve çocuklarımıza, gençlerimize katkı sağlayacak olan bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

İsim (Gerekli)
Yorumunuz (Gerekli)

Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.